I det första åket i kombinationen, som kördes som super-G, gick utförsåkaren ut betydligt mycket hårdare än i måndagens super-G.
Efter första åket ledde Årsjö med drygt två sekunders marginal ned till franska Aurelie Richard.
— Jag gasade på, tog i allt jag hade. Det var som i går när jag kom ned, då var jag inte alls lika trött. Det säger en del i hur jag mesade i går, sade Årsjö till SVT efter första åket.
Åkte ur
Guldkonkurrenten Varvara Vorontjichina körde ur och fick inte tävla i det andra åket – något Årsjö tyckte var synd.
— Det är surt för vår grupp, sportens skull. Jag vill ju att alla som är bäst kommer ned – och hon hade ju någon röd skylt där, 0,87 efter eller var det var, så jag kanske hade tagit henne ändå, det tror jag.
I andra åket i slalom gick hon än en gång ut stenhårt och krossade motståndet – och vann med sju sekunder över tvåan Aurelie Richard.
I lördags slog hon både Aurelie Richard och Varvara Vorontjichina i störtlopp. Men i måndagens super-G blev det ett brons för Årsjö, då ryskan tog guldet.
Nu försvarade Årsjö sitt guld i kombination från Paralympics i Peking 2022.
”Hört många gånger”
Sammanlagt har hon tagit två guld och ett brons i Paralympics i Italien, samma facit som hon hade för fyra år sedan.
— Det har man ju hört många gånger, den där två guld och ett brons. Så nu vill jag ha fler, inte samma, säger Årsjö till TT.
Två tävlingar återstår i Paralympics för Årsjö. På torsdag är det storslalom och på lördag avslutar hon mästerskapet med slalom.
Totalt har Sverige har tagit fyra medaljer i Paralympics. Förutom Årsjös tre även Zebastian Modins brons i tisdagens skidsprint.




