Om bara några dagar drag fotbolls-VM 2026 igång. Men inför mästerskapet i USA, Kanada och Mexiko är det inte bara matcherna som får fansen att reagera.
Under Englands genrep mot Nya Zeeland på Raymond James Stadium i Tampa uppmärksammades arenans dryckespriser. Enligt en bild på menyn, som den som den brittiske journalisten Simon Peach lagt upp, kostade en flaska vatten omkring 70 kronor.
Och en öl? Mer än 160 kronor.
Svenska fansens ilska efter ölpriserna på VM
England vann matchen med 1–0 efter mål av Harry Kane. Men efteråt handlade mycket om vad supportrarna riskerar att få betala inne på arenorna under VM.
Andreas Richt som är grundare av Gula väggen, är inte imponerad.
– Det är ett sjukt utsugeri, säger han till Expressen.
Han menar att prissättningen följer samma mönster som mycket annat inför mästerskapet, där fansen får betala dyrt för att följa sina landslag på plats.
För svenska supportrar, som redan lagt stora summor på resor, boende och biljetter, blir dryckespriserna ytterligare en kostnad att räkna med.
"Game, set, match"
Det är framför allt ölpriset som fått reaktionerna att ta fart. Men Richt tycker att prisnivån säger något större om hela VM-upplevelsen för vanliga fans.
– Det är bara att skaka på huvudet. Tar de 18 dollar för en bärs är är det ju fan game, set, match alltså. Då är det inte skäligt att ha ett fotbolls-VM överhuvudtaget kan jag tycka, säger han till tidningen.
Än så länge handlar uppgifterna om priser från en arena i samband med ett genrep. Men då Raymond James Stadium också är en av arenorna som används i Nordamerika väcker det en viss oro för vad som väntar när mästerskapet väl drar igång.
Vattnet kostar skjortan på VM
Trots ilskan kring ölpriserna är det en annan dryck som oroar de svenska fansen ännu mer, nämligen det hederliga vattnet.
Inför VM har Fifa fått kritik för sina regler kring vad supportrar får ta med sig in på arenorna. Efter reaktionerna har beskeden justerats, och enligt de senaste uppgifterna tillåts fans ta med en mindre, förseglad engångsflaska i genomskinlig plast.
Men för supportrarna räcker inte det. På flera VM-orter väntas höga temperaturer, och risken är att långa köer, hårda säkerhetsregler och höga priser gör det svårare för fansen att få i sig tillräckligt med vätska.
Kräver gratis vatten till alla
Johan Wennberg, ordförande för Camp Sweden, menar att arrangören måste säkerställa att alla supportrar kan dricka vatten utan att behöva betala dyra arenapriser.
– Självklart tycker vi att det ska finnas vatten tillgängligt för alla utan kostnad. Om det betyder att någon får ta in flaskor på arenan, eller om det innebär att det finns vatten att tillgå gratis inne på arenan återstår att se, säger han till Expressen.
Frågan drivs också av Football Supporters Europe, FSE, som riktat kritik mot reglerna kring vattenflaskor.




