Stockholm

Hammers bjuder 117 mille för okänd tysk

Ersättaren för Craig Bellamy: 19-årige Savio Nsereko.


Läs mer

West Ham bjuder 10 miljoner pund, runt 117 miljoner kronor för anfallaren Savio Nsereko. 19-åringen spelar i den italienska Serie B-klubben Brescia och ses som en stor talang. Men inte ens i hemlandet Tyskland är den Ugandafödde Nsereko särskilt känd. Landets största tidning Bild har frågan "Känner ni igen honom?" vid sidan av en bild på spelaren. På sina fem matcher i år har Bresciaspeklaren fått snittbetyget 5,25 av tio av La Gazzetta dello Sport.

Men West Hams tränare Gianfranco Zola och klubbens tekniska direktör Gianluca Nani tror uppenbarligen på Savio Nsereko. Går köpet igenom blir han klubbens dyraste spelare genom tiderna, skriver The Independent. Pengarna kommer från försäljningen av Craig Bellamy till Manchester City.

Skrivet av:

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.