Torsdag 28 Okt
Stockholm

Santos bröt kontraktet - snart i Hif?

Alvaro Santos och Sochaux bryter kontraktet. Superövergången till Helsingborg kan snart bli verklighet.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Helsingborg kan snart bli en rejäl kandidat till det allsvenska guldet 2009. Klubbens tidigare anfallsstjärna Alvaro Santos har brutit kontraktet med sin franska klubb Sochaux och kan snart bli klar för en återkomst till Skåne och Helsingborg.

– Vi har försökt en tid och vi har inte lagt ner det ännu. Men nu vet vi ju att vi inte behöver förhandla med en klubb i alla fall om vi hittar de ekonomiska musklerna, säger klubbens sportchef Jesper Jansson till Fotbollskanalen.

I Helsingborg kan Santos bilda anfallspar med Henrik Larsson som ser ut fortsätta lira med Helsingborg resten av säsongen.

– Det skulle vara som en bonus, vi har en väldigt bra trupp som det är. Vi hoppas ju att Henrik (Larsson) fortsätter.

Men samtidigt kan båda förhandlingarna spricka och då får Helsingborg antagligen kämpa för att hålla sig kvar i Allsvenskan.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela