Torsdag 9 Dec
Stockholm

Chocken: Furuseth blir tränare för Bajens damlag

1 av 2
2 av 2

Hammarby-spelaren tar över klubbens damlag: "Har visat sitt engagemang för de grönvita färgerna". 

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer
Furuseths klubbar

2001-2004: SK Brann, Norge.

2004: Örebro SK.

2004-2006: Hammarby IF.

2007: Stabaek IF, Norge.

2007: Viborg FF, Danmark.

2008-2009: FC Midtjylland, Danmark.

2009: FC Lyn Oslo, Norge.

2009: Assyriska FF (lån).

2010: Hammarby IF.

STOCKHOLM. Norrmannen Petter Furuseth tar över Hammarbys damlag som tränare. I dag presenterades spelaren på klubbens hemsida.

- Petter har visat sitt engagemang för de grönvita färgerna gång på gång. För mig som hammarbyare är det därför lite extra roligt att hälsa honom välkommen till oss, säger Annika Vikander, ordförande i Hammarby Damfotboll, till den officiella hemsidan.

Furuseth kommer dela tränarsysslan med Pär Lageström.

- Jag ringde Petter eftersom jag vet att hans erfarenheter som spelare på toppnivå och hans person blir den perfekta kombinationen. Dessutom har han en vinnarskalle precis som jag, säger Pär Lagerström.

Bajen-spelaren är lyrisk över lösningen.

– När frågan kom var det som att flera bitar föll på plats. Jag har länge velat ta steget och pröva som tränare, jag tog UEFAS B-licens redan när jag var i Danmark och spelade. När nu chansen kom att få göra det i ett elitlag inom Hammarby-familjen var det perfekt, säger Petter Furuseth.

Kommentera
Kopiera länk
Dela