Nyheter24
Annons

Mr 100% arbetslös

Publicerad: 4 jan. 2010, kl. 16:21
Uppdaterad: 5 jan. 2010, kl. 10:25

Markus Jonssons kontrakt med AIK gick ut vid årsskiftet. Det talades tidigare om en eventuell fortsättning i klubben sedan han inte hittat någon ny arbetsgivare, men nu verkar den dörren helt stängd.

- Han är arbetslös och ingår inte i våra planer, säger AIK:s sportchef Björn Wesström till Svenska Dagbladet.

Den landslagsmeriterade 28-åringen vet inte vad som händer nu, men i morgon åker han till Turkiet för att träna på egen hand.

– Min agent (Oliver Cabrera) säger att det finns klubbar som är intresserade. Jag vet att det finns intresse från engelska The Championship, och det skulle vara grymt att hamna i det landet, säger han.

Jonsson kallas ibland för Mr 100% tack vare sina färdigheter vid straffläggningar.

AIK har värvat ersättaren Martin Lorentzon från Assyriska och har även kvar Walid Atta i föreningen som alternativ till högerbacksplatsen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons