Allsvensk klubb gillade nakenfoto på Instagram – ber nu om ursäkt

- 06/09/2013, 14:59
Gefle IF gillade ett Instagramfoto på en halvnaken kvinna från sin Facebook-sida.
1 av 4

Gefle IF gillade ett Instagramfoto på en halvnaken kvinna från sin Facebook-sida.

Bildbyrån/Instagram

Det var det här fotot som upprörde många.
2 av 4

Det var det här fotot som upprörde många.

Faksimil/Instagram

Den är inte första gången som Gefle IF gör bort sig på Internet. Tidigare har halvnakna kvinnor hamnat på klubbens hemsida.
3 av 4

Den är inte första gången som Gefle IF gör bort sig på Internet. Tidigare har halvnakna kvinnor hamnat på klubbens hemsida.

BILDBYRÅN / BILDBYRÅN

Fotot kommer från Ajax-spelaren Ryan Babels Instagramkonto.
4 av 4

Fotot kommer från Ajax-spelaren Ryan Babels Instagramkonto.

© Bildbyrån - COP 30 - SWEDEN ONLY / BILDBYRÅN

Under fredagen kunde Facebook-följare till Gefle IF se att klubben hade gillat ett foto på Instagram – en bild på en kvinna iförd endast stringtrosor. Det är andra gången som Gefle IF kopplas samman med sexistiska bilder:
– Det är fruktansvärt, säger klubbdirektören Eva von Schéele-Frid till Gävletidningar.

I inledningen av 2012 publicerade Gefle IF flera bilder på halvnakna kvinnor på sin officiella hemsida. Något som tvingade klubben att be om ursäkt och strama åt reglerna för vilka som hade behörighet till hemsidan.

Men nu har det hänt igen. Under fredagen la flera av Gävlelagets följare märke till att klubben hade gillat Ajax-stjärnan och den före detta Liverpool-spelaren Ryan Babels foto på Instagram, enligt Gävletidningar. Ett foto på en kvinna i bara stringtrosor.


Klubben har tagit bort fotot efter att Gävletidningar uppmärksammade missödet.

– Jag vet vad som har hänt, men även om det inte är någon bra förklaring så är det en förklaring, säger klubbdirektören Eva von Schéele-Frid till tidningarna. 

Enligt klubbdirektören har en person lånat en smartphone av en anställd till klubben – och sedan gillat Ryal Babels foto.

– Allt är fruktansvärt illa. Det här är inte något vi i Gefle IF vill bli förknippade med, och det är bedrövligt att någon obehörig har fått tillgång till vår officiella facebooksida, säger hon till Gävletidningar