LONDON. Nye förbundskaptenen Roy Hodgson och det engelska fotbollförbundet vill att stjärnorna ska vara "bra turister" i Ukraina och Polen. Ett första steg togs mot att förbättra lagets rykte när de på torsdagskvällen lyssnade på en föreläsning om förintelsen.
– Det var väldigt rörande och inspirerande för oss. De visade stort mod och bra karaktär genom att komma hit och dela upplevelsen med oss. Som fotbollsspelare inser man hur lyckligt lottad man är och hur privilegierad vi är som har det liv vi har i dag, säger Steven Gerrard till FA:s hemsida.
Det engelska landslaget har många gånger kritiserats för sin arrogans och brist på visad medmänsklighet när de rest till på olika vis utsatta länder för att spela mästerskap. Medan lag som Spanien och Holland utforskade och visade intresse för Sydafrika 2010, spelade engelsmännen golf.
Nu är det dock slut på det. Bland annat är ett besök på Auschwitz inbokat kort efter ankomsten till Krakow på onsdag.