Tisdag 21 Sep
Stockholm

Real ger upp Cristiano Ronaldo

Klubbens ordförande Ramón Calderón vill vara kompis med Manchester United igen.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Den utdragan transfersagan "Cristiano Ronaldo till Real Madrid" ser ut att vara över. När den spanske klubbens ordförande Ramón Calderón var på en konferens i London gjorde han allt för att gjuta olja på transfervågorna.

– Bara om Manchester United bestämmer sig för att sälja skulle vi vara beredda att prata. Men Real Madrid kommer inte att göra något för att destabilisera en kompisklubb. Vi vill vara vänner för alltid, säger Calderón.

– Ämnet Cristiano Ronaldo är glömt. Inte bara för januari, utan för alltid. Det är vårt sista ord, säger Ramón Calderón enligt Marca.

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Nästa artikel
Tid för hämnd