Andraplacerade Roma går fram som en ångvält i Serie A och har inte förlorat sedan omgång 10 då man föll med 2-1 borta mot Udinese. Det var i slutet av oktober och betydde tredje raka ligaförlusten, men sedan har man plockat poäng i varje match och vunnit de allra flesta.
Nu är Roma, som i helgen besegrade Palermo med 4-1, bara sju poäng efter Inter. Men mittfältaren David Pizarro tror inte att man går hela vägen.
- Nej nej, det blir inte vi som stoppar Inter. Jag skulle bli glad om vi lyckas kvalificeras oss för nästa års Champions League, säger han till Il Romanista.
- Det är vårt huvudsakliga mål och sedan får vi se hur långt vi räcker, tillägger han.
På torsdag möter man Panathinaikos i Grekland, i Europa League, och bara tre dagar senare möter man svaga Cantania hemma. Det borde innebära tre nya poäng.