Torsdag 22 Apr
Stockholm

Hughes försöker kväva myteriet i City

Enligt engelska medier ska den pressade tränaren sälja tre av klubbens största spelare.

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Läs mer

Mark Hughes känner pressen från araberna i Abu Dhabi. Hans Manchester City är på väg att falla samman, något som syntes tydligt när laget föll med 0-3 mot Nottingham Forest i FA-cupen. Hughes har identifierat tre spelare som han anser är inblandade i en konspiration mot honom. Brassarna Elano och Jo samt israelen Tal Ben-Haim är enligt Hughes anledningen till den negativa stämningen i omklädningsrummet. Ringledaren Elano var för övrigt ett av Sven-Göran Erikssons första köp när han ledde klubben.

Enligt The Guardian har brassen Jo, som köptes från CSKA för över 200 miljoner kronor, redan delat med sig av sitt missnöje till klubbens VD Garry Cook. Nu försöker Hughes göra allt för att dumpa dessa tre spelare i januari när övergångsfönstret tillåter det.

Enda hindret mot att dessa spelare försvinner är klubbens fixstjärna Robinho som tidigare berättat om hur hemma han känner sig i klubben tillsammans med sina landsmän från Brasilien.

Förutom de tre myteristerna försöker Hughes även göra sig av med en hel rad spelare. Dietmar Hamann, Michael Ball, Javier Garrido, Kasper Schmeichel, Nedum Onuoha oc Darius Vassell är sedan tidigare oönskade i klubben.

Elano är en minst sagt skaplig spelare

Skrivet av:

Kommentera
Kopiera länk
Dela
Nästa artikel
Alla jävla rykten