Nyheter24
Annons

Diego Forlán - VM:s bäste spelare

Publicerad: 12 juli 2010, kl. 00:45
Uppdaterad: 12 juli 2010, kl. 07:43
Uruguays Diego Forlan blev utsedd till VM:s bäste spelare. Foto: Roberto Candia/AP/SCANPIX

SYDAFRIKA. Atlético Madrid-anfallaren Diego Forlán bar sitt Uruguay ända till en semifinal i detta världsmästerskap. Väl där tog det stopp och Tyskland i bronsmatchen blev också det en för tuff nöt att knäcka men trots det är Uruguay VM:s allra största överraskning och utropstecken.

Forlán prisas nu för sin insats i detta VM och utses till VM:s bäste spelare. Han har nämligen tilldelats Fifas guldboll. Vinnaren av det priset har röstats fram av de sportjournalister som är på plats nere i Sydafrika.

Spaniens målvakt Iker Casillas prisas även han för sina prestationer i detta VM. Real Madrid-målvakten utses till VM:s bäste målvakt på samma sätt som Forlán till VM:s bäste - genom framröstning.

Den slutgiltiga vinnaren kan man alltså säga att Casillas är då han både får det här priset - och vinner VM-guldet med sitt Spanien som slog Holland i finalen med 1-0.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons