Efter 14 raka matcher utan seger lyckades Carolina Hurricanes slutligen få stopp på sin mardrömssvit.
Men det var inte utan problem som Minnesota Wild besegrades hemma i RBC Center.
Carolina ledde med både 3-0 och 4-1, men behövde i slutändan straffar för att vinna. Finländaren Jussi Jokinen, en av NHL:s främsta straffläggare, lurade landsmannen Niklas Bäckström med en läcker dragning och ordnade den första tvåpoängaren sedan den 9 oktober.
Jokinen inledde även målskyttet i matchen. Hans 1-0-mål kom redan efter 2.45. Joe Corvo satte sedan 2-0 i powerplay, men höll på att bli syndabock i tredje perioden.
Helt obegripligt vallade den offensive backen pucken i egen målbur så att Minnesotaforwarden Robbie Earl friställdes och kunde kvittera till 4-4.
Earl, 24, hade tidigare i matchen gjort sitt allra första NHL-mål och blev därmed tvåmålsskytt i sin andra match för Minnesota. Även John Scott satte sitt första NHL-mål för gästerna, som fick en passningspoäng från Kim Johnssons klubba.
Skrivet av: