Veteranen Pat Iannone gör sitt femte VM. 30-åringen spelar till vardags i inhemska Pontebba där han gjorde 38 poäng på 32 matcher.
1 av 8
Veteranen Pat Iannone gör sitt femte VM. 30-åringen spelar till vardags i inhemska Pontebba där han gjorde 38 poäng på 32 matcher. - Foto: Bildbyrån
 Målvakten Thomas Tragust släpper in ett mål i VM 2008.
2 av 8
Målvakten Thomas Tragust släpper in ett mål i VM 2008. - Foto: Bildbyrån
Flera italienare spelade i hockeyallsvenskan den gångna säsongen. Som Matt DeMarchi i Västerås...
3 av 8
Flera italienare spelade i hockeyallsvenskan den gångna säsongen. Som Matt DeMarchi i Västerås... - Foto: Bildbyrån
...Och Nick Plastino som blev klubbkamrat med landsmannen Daniel Bellissimo i Karlskoga.
4 av 8
...Och Nick Plastino som blev klubbkamrat med landsmannen Daniel Bellissimo i Karlskoga. - Foto: Bildbyrån
Det italienska försvaret kommer att stöta på hårt mostånd, som Pittsburghs ryske stjärna Evgeni Malkin.
5 av 8
Det italienska försvaret kommer att stöta på hårt mostånd, som Pittsburghs ryske stjärna Evgeni Malkin. - Foto: Scanpix
Daniel Bellissimo, här i Karlskogatröjan, tycker att den italienska hockeyn förtjänar mer respekt.
6 av 8
Daniel Bellissimo, här i Karlskogatröjan, tycker att den italienska hockeyn förtjänar mer respekt. - Foto: Bildbyrån
Daniel Bellissimo storspelade i princip hela säsongen för Karlskoga. Det lär också behövas i VM.
7 av 8
Daniel Bellissimo storspelade i princip hela säsongen för Karlskoga. Det lär också behövas i VM. - Foto: Bildbyrån
Zlatans och hans fotbollskollegor får all uppmärksamhet i Italien.
8 av 8
Zlatans och hans fotbollskollegor får all uppmärksamhet i Italien. - Foto: Scanpix

"Vi förtjänar mer respekt"

Publicerades: 1 Maj 2012, 19:05, Uppdaterades: 3 Maj 2012, 23:19

Nyheter24 synar blåbären i VM. Näst på tur är Timrå-målvakten Daniel Bellissimos Italien – fotbollslandet som knappast är känt för sin hockey.


Nyheter24 betygsätter Italien

Målvakter ++

Daniel Bellissimo gjorde succé i hockeyallsvenskan – men nu ska han möta världens bästa spelare. Lär inte få en lugn stund på två veckor.

Backar +

Två allsvenska backar i Nick Plastino och Matt DeMarchi – resten inhemska. Kommer NHL-stjärnorna ha lekstuga?

Forwards +

Har några lirare med målsinne, men frågan är hur ofta de kommer få låna pucken.

Läs allt inför hockey-VM

Kartläggning av utmanarna, del 2: Kanada

Bildextra: Här är Kanadas VM-stjärnor

NHL-stjärnorna som kostar mer än Tre Kronor

Kartläggning av utmanarna, del 1: USA

Bildextra: Här är USA:s VM-stjärnor

VM-blåbären, del 1: Danmark

RÖDOVRE. Ett land förknippat med mozzarellaost, pasta, pizza och så klart – fotboll. Men det spelas också hockey i Italien. Hockeyspelarna är dock vana vid att få stå i fotbollsstjärnornas enorma skuggor.

– Det är ett väldigt fotbollsdominerat land, det är bara så det är. Vi kan inte oroa oss för det. Vi spelar för oss själva och folket som gillar hockey och stöttar oss, säger målvakten Daniel Bellissimo till Nyheter24.

Under 1970- och 80-talet pendlade landslaget mellan B- och C-VM. Men på 90-talet fick den italienska hockeyn ett uppsving och har sedan dess hållit till i den högsta gruppen, bland alla stornationer.

Bellissimo menar att den italienska ligan är underskattad.

– Det är många spelare i den italienska ligan som har hockeyn som heltidsjobb, men det är många som spelar på halvtid också. Jag tror att det ser ut så i andra länder också. Förra året i Karlskoga behövde halva laget ha ett deltidsjobb. Det är orättvist att peka ut den italienska ligan som en deltidsliga. Jag tycker att den förtjänar mer respekt, för det spelar många bra spelare där.

Många spelare söker sig utomlands. I VM-truppen återfanns förutom Bellissimo (Karlskoga) även Nick Plastino (Karlskoga) och Matt DeMarchi (Västerås) i hockeyallsvenskan den gångna säsongen.

– Den italienska ligan har många bra spelare. Varje lag har nästan tio importer vilket höjer nivån. Skillnaden är stor om man jämför Italien och Sverige. I Sverige är det fler aktiva vilket gör att de kan utveckla spelarna och göra ligorna bättre, säger Bellissimo.

Truppen kryllar också av dubbelpassare, som har både kanadensisk och italiensk nationalitet, men Bellissimo tror inte att det påverkar truppens mentalitet.

– Nej, jag tror inte att det ändrar lagkänslan. Varje spelare i omklädningrummet har italienskt pass och har bott i Italien och varit en del av den italienska hockeyn. Vi förtjänar alla att vara med i laget.

Vad är er styrka?

– Styrkan i laget är att vi jobbar riktigt hårt, är disciplinerade och följer vår game plan. Vi försöker att inte ge bort mål för att vårt spel fallerar. Jag tycker också att vi har många grabbar som är hungriga, vill bevisa något och försöka ta sig uppåt i sina karriärer.

Vem är er nyckelspelare?

– Jag tycker att det är orättvist att ta ut några spelare i laget och säga att de är nyckelspelare. För att vara framgångsrik måste varje kille spela sitt bästa och göra sin roll. Vi kan inte förlita oss på några spelare.

Vad tycker du om att Nyheter24 klassar er som ett blåbärslag?

– Kalla oss vad ni vill. Vi vet att vi har ett bra lag. Om vi håller oss till vår matchplan och spelar på vår maxnivå så kan vi sätta avtryck.

Relaterat
Bildextra: Här är USA:s VM-stjärnor
USA satsar på ett ungt och hungrigt lag till årets hockey-VM. Efter sju år i rad utan medalj ska amerikanerna återupprätta sin heder i hockeyvärlden. Nyheter24 ger dig stjärnorna som ska göra det.
Scouten om USA: "Har kvalitén att slå alla lag"
Hockey-VM i Stockholm och Helsingfors närmar sig med stormsteg. Nyheter24 räknar ner med hjälp av Tre Kronors motståndarscout Rikard Grönborg. Under luppen i dag: USA.
Sista föreställningen för Alfredsson
Näste svenske storstjärna är klar för spel i hemma-VM i Globen. Men stjärnbacken kan missa - på grund av försäkringen.
Vakna Tre Kronor, snart börjar VM
Ryssarna var alldeles för svåra för Tre Kronor som föll med 2-4. Det var Sveriges fjärde raka förlust.
Wikegård recenserar lirarna - som ska ge oss VM-guldet
BILDEXTRA. På fredag drar hockey-VM igång i Stockholm och Helsingfors. Expertkommentatorn Niklas Wikegård bedömer här Pär Mårts VM-trupp för Nyheter24 - spelare för spelare.
Wikegård: "Vi ska sikta mot att fira på Sergels torg"
Expertkommentatorn Niklas Wikegård om hockey-VM, spelaren med "jävligt bra inställning" - och en förändring som kan radikalt ändra ishockeyn: "Låt alla sätta sin egen bredd".
Senaste nytt

Krisande AIK vill låna 10 miljoner av fansen

1 timme sedan

Miljonregn över Beckham – Messi-effekt i Miami

2 timmar sedan
Lionel Messi ratade både oljepengar i Saudiarabien och legendarstatus i Barcelona för att bli en del av David Beckhams Inter Miami. Nu får klubben ett rejält uppsving, både på sociala medier och i biljettkassan.

Denver vann tredje finalmatchen

2 timmar sedan
Jamal Murray och Nikola Djokic blev historiska när deras Denver besegrade Miami med 109–94 i den tredje NBA-finalen. Denver leder nu finalserien med 2–1 i matcher.

Guide: Allt du behöver veta inför mixedgolfen

idag 05:16
Damer och herrar möts i Europatourgolfens Scandinavian Mixed-tävling på Ullna. Här är allt du behöver veta inför tävlingen.

Grant ska försvara titeln: "Fanns en mening"

idag 05:00
För ett år sedan tog Linn Grant en överlägsen seger i Scandinavian Mixed. Den här veckan ska hon försöka försvara titeln. Spelar jag bra är jag uppe och nosar på toppen, säger 23-åringen.

Trump välkomnar golftourernas sammanslagning

idag 03:20
USA:s tidigare president Donald Trump välkomnar det överraskande beskedet om att golfens LIV- och PGA-tourer går samman, rapporterar CNN.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.