Recension av Låt den rätte komma in

Regissör: Tomas Alfredson
År: 2008
Till filminfo
Betygsätt:
Antal visningar (4407)    Forumdiskussion (0)
13/11 2008
Recenserad av Switchblade
Ä
ntligen en bra svensk film!

Låt Den Rätte Komma In handlar om Oskar, en tanig grabb som bor i Blackeberg utanför Stockholm tillsammans med sin mor. Utanförskapet är påtagligt i en kal 80-talsförort och tre killar är på Oskar och gör hans tillvaro lite mindre behaglig. Helst vill han bara sticka kniven i dem eller flytta från stället där han bor. Vintern 1982 begås några brutala mord samtidigt som en man och en liten tjej flyttar in i lägenheten bredvid Oskar. En kväll stöter han på tjejen, Eli, på gården och det är upptakten till en vänskap men också att upptäcka oanade sidor hos sin nya kompis. John Ajvide Lindqvist säger att mycket av boken är självbiografisk och trots att jag inte föddes förrän två år efter året då filmen utspelar sig så känner jag starkt obehag av 80-talskänslan som filmen bär och det på ett väldigt positivt sätt. Scenografin är lyckad i allt från gamla tunnelbanevagnar till tidningar, gamla polis och taxibilar och reklamskyltar.

I några av de större rollerna syns mer etablerade skådespelare som Per Ragnar (genialt castad) och den gamla barnprogramsledaren Ika Nord. Däremot är huvudrollerna som Oskar och Eli debutanter. Oskar spelas av Kåre Hedebrant och Eli av Lina Leandersson och det är staplandes skådespeleri vi möts av i filmens inledande scener, speciellt när Oskar och Eli möts för första gången, det är ovant, amatörmässigt och en dialog som inte alls håller. Däremot rättar det snabbt upp sig, det kanske är så att jag vänjer mig allt efter filmens gång men till en början är det en stor brist även om dialogen fortsätter att vara aningen ostabil hela vägen.

Filmen är en av de mest trogna adoptionerna som jag sett, de viktigaste scenerna är med och trots att det var nästan 2 och 1 halvt år sedan jag läste boken så kan jag inte minnas att jag saknar något speciellt utom kanske just stämningen (och polisens arbete som är helt borta ur filmen), jag skulle vilja landa mer i vardagen. Flera karaktärer kunde gärna fått mer utrymme, speciellt Per Ragnars Håkan. Vem är han och varför? Han kommer aldrig riktigt till sin rätt och det trots att han är en av boken allra obehagligaste personer. Därmed skulle filmen också kunnat fått vara lite längre och även brutalare. Men som helhet är det långt över godkänt och hade jag inte hört historian förut skulle jag ha varit lyrisk över konceptet Stockholmsförort och vampyrer. Höstens andra vampyrfilm Vampyrer, i regi av Peter Pontikis, var helt klart godkänd. Låt Den Rätte Komma In är ytterligare och ett större steg på väg för svensk genre-film.

För filmens effekter står Fido Film som även gjort effekter till exempelvis Frostbiten. Här finns några animerade livsfarliga katter och några schyssta masker. I Svenska mått imponerade, i utländsk standard godkänd. Finalen i filmen är dock alldeles lysande. Även om Låt Den Rätte Komma In inte är höstens höjdpunkt bland svenska filmer så är det en skön adoption av en lysande bok och den gör välförtjänt en framgång i utlandet och det bådar gott för att Sverige ska satsa lite pengar på annorlunda filmer.

Låt den rätte komma in är en otroligt stark och hemsk film, då den är ett drama får den massor av poäng bara för det. Grabben som spelar Oskar gör en så skrämmande bra insats som Oskar som verkligen ha ett helvete, även det får den pluspoäng för.

Slutligen, jag älskar denna film. 9 av 10

Recensera denna film själv (endast medlemmar)
Fler recensioner
Länkar
av samma film
Switchblade 26 har röstat
Rubbermonster 13 har röstat
Patriq Bateman 26 har röstat
Ramza 38 har röstat
 
av Switchblade
Batman - återkomsten
 16 har röstat
Alla helgons blodiga natt
 6 har röstat
Tenebre
 4 har röstat
Saw
 8 har röstat
Dawn of the Dead
 8 har röstat
Bram Stoker's Dracula
 13 har röstat
Låt den rätte komma in
 26 har röstat
Ichi the Killer
 4 har röstat
Flykten från helvetet
 10 har röstat
Zatoichi
 5 har röstat
 
Senaste recensioner
Get the Gringo
1 har röstat
The Dictator
1 har röstat
The Avengers
0 har röstat
The Wicker Tree
1 har röstat
Saw V
0 har röstat
Spegel Spegel
0 har röstat
The Hunger Games
0 har röstat
Dagboken - Jag sökte dig och fann mitt hjärta
1 har röstat
Wrath of the Titans
0 har röstat
Norrmalmstorg
0 har röstat
Dark Shadows
1 har röstat
Safe House
1 har röstat
They Live
2 har röstat
Hopp
0 har röstat
Pale Rider
2 har röstat
Eden Lake
1 har röstat
Schakalen
0 har röstat
Masters of Horror - Imprint
1 har röstat
Clockwork Orange
0 har röstat
The Blair Witch Project
3 har röstat
 
Entertainity AB © 2000-2012 Om Filmtipset Kontakt Medhjälpare Länkar Hjälp Regler & Villkor
annons
annons
clock
Svensk titel (T)
Originaltitel (O)
Regissör (R)
Manus (M)
Skådespelare (S)
Land (L)
År (Å)


Sök medlem
Avancerad sök