• Alex Bengtsson är bloggare och krönikör på Nyheter24.

    Foto: Privat

Alex Bengtsson: "Augusti i helvetet"

KRÖNIKA. Nyheter24:s Alex Bengtsson om att vara utanför men att ändå hitta en väg ut till något nytt och bättre.

Det här är Alex Bengtsson

Alexander "Alex" Bengtsson föddes 1984 i Åsa i Hallands län. Har sedan 2002 arbetat på tidningen Expo och är numera även utbildningschef.

Han kan även titulera sig som författare och har skrivit boken Sverigedemokraterna har fel som även gavs ut av Expo år 2008.

Förutom Expo har han bland annat skrivit för Hallands Posten, Röd Press och Tidningen Broderskap.

Hösten 2011 släpper Bengtsson en ny bok och driver dessutom en antirasistisk projektledarutbildning på Vindelns folkhögskola.

Alex Bengtsson utsågs också till Årets folkbildare 2011 av Studieförbundet Vuxenskolan.

Alex Bengtsson är krönikör och bloggare på Nyheter24. Du kan läsa hans blogg här.

En augustimorgon för sjutton år sedan tog jag inte cykeln nerför Jutegårdsvägen som jag brukade göra. Det var för riskabelt. Jag tog mig i stället ner till samhället via småstigarna, förbi stallet för att sedan passera dagiset vid Duvekullevägen. Egentligen spelade den där omvägen ingen roll.

Till slut skulle jag ändå vara framme på platsen som jag visste att jag var tvungen att vistas på i åtskilliga dagar och timmar som kändes som evigheter de kommande månaderna. När sommarlovet tog slut började helvetet igen.

I går morse, på tunnelbanan till jobbet, tänkte jag på den morgonen och alla andra morgnar som jag glömt eller förträngt. Det slog mig att de här veckorna i augusti är en obeskrivlig ångest för många barn i Sverige.

Jag kände mig aldrig som ett mobboffer. Vi var ett litet gäng på den där skolan som inte hade dyra märkeskläder, som inte spelade hockey och som inte kunde skryta om dyra solsemestrar till Mauritius och Miami. Vi var utanför. Gjorde konstiga grejer. Tränade friidrott, åkte rullskidor, gjorde serietidningar. Jag hade dessutom en socialistslusk utklädd till yrkesfiskare som pappa.

Erik och jag som var ”det konstiga gängets” ledargestalter hade tidigt bestämt oss för att besvara hockeykillarnas ständiga glåpord och gliringar med sparkar och slag. Det gjorde att vi alltid var förföljda av diverse hockeystorebrorsor iförda gigantiska Chevignonjackor.

Hade vi tur lyckades vi gömma oss någonstans. Men lyckan visade sig sällan.

Det hela slutade med att vi båda bytte skola. Efter snart sju års fysiskt och psykiskt slagsmål på Åsaskolan tog vi buss 732 sju kilometer söderut.

Till Frillesås - där inte märkesjackor, Mercedesbilar eller Mauritiusresor var avgörande i kukmätartävlingarna efter gympan. Morgnarna där jag duschade frenetiskt för att få bort den inbillade fiskstanken var över. Jag är evigt tacksam för jag fick börja om på nytt. Erik och jag insåg att vi faktiskt kunde vara de vi var och att vi inte var efterblivna som vi hade fått höra dagligen. Dessutom fick vi vänner för livet, inte bara slentrianmässiga Facebookkontakter.

Det har tagit många år innan jag ens har vågat erkänna tiden på Åsaskolan för mig själv. Det har varit så jävla skämmigt. Och det finns väl egentligen ingen anledning att älta den i tid och otid. Men en sak är säker. Om jag ser en pojke eller flicka med panik i blicken en vardagsmorgon då har jag en aning om vad det kan handla om. Numer vågar jag nog gå fram och säga att det kommer bli fan så mycket bättre.

Kommentera här

Namn: E-post:
Känsla: Avbryt
Visa alla Visa 5 kommentarer Visar 1-4

Besökarnas kommentarer

I kommentarsfältet har kommentatorn juridiskt ansvar för sina inlägg. Läs mer i vår policy om kommentarer!

  • Jag mobbades på gymnasiet av sonen till stadens rikaste man, och sonen till stadens näst rikaste man, plus deras entourage. Lurade dem en gång att äta preparerad saltlakrits som fick dem at pissa knall-blått hela natten... Mobbingledaren gifte sig med en mycket vacker idrottsflicka, som snabbt blev länets värsta kvinnliga alokoholist och till slut tog livet av sig... Onskan marscherar på i sina järnskodda stövlar - mobbing är proto-fascism, och de som mobbade i skolan skulle outas på nätet så de inte kan spela goda och fina människor nu i vuxen ålder.

    18/8 2011 av Skulle kanske ha lagt stryknin i godisen som de, som beräknat, stal från mig? Anmäl Svara
  • Viktigt skrivet. Peppade mig att skriva om min egen (tyvärr) erfarenhet. Så många sorgliga historier som varar i många hjärtan.. Ledsamt, men viktigt att belysa.

    http://limepuff.se/2011/08/18/idag-ar-dom-snalla/

    18/8 2011 av Jennie / Limepuff.se Anmäl Svara
  • Bra skrivet, men är man vänster så är det ändå något som fel i bollen.

    17/8 2011 av Anmäl Svara
  • Du är grym Alex!

    17/8 2011 av Johannes Anmäl Svara

Nyheter24 ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

    • bild 1 / 6

      Att hålla relationer vid liv när man är på resande fot är svårt. Men Erik Hassle har sina knep.

      Foto: SCANPIX

    • bild 2 / 6

      "Det gäller att vara rädda om varandra", säger han.

      Foto: Pressbild Erik Hassle

    • bild 3 / 6

      Erik erkänner att det ibland uppstår dispyter med bandmedlemmarna. "Men det blir inget handgemäng", säger han.

      Foto: Stella Pictures

    • bild 4 / 6

      Ödmjuk som han är känner han inget hämndbehov gentemot gamla antagonister.

      Foto: Pressbild Erik Hassle

    • bild 5 / 6

      Som sångare är det svårt att leva ett hårt turnéliv. "Men det är klart det är skönt att ta en bärs eller fem", säger han.

      Foto: SCANPIX

    • bild 6 / 6

      Om han inte hade jobbat med musik hade han nog ändå hållit sig inom den kreativa sfären. "Det låter skitroligt".

      Foto: Pressbild Erik Hassle

    Erik Hassle: "Ge relationerna tid och sköt om dem"

    SÖNDAGSINTERVJU: Sverige, England och USA. Erik Hassle har levt ett kringflackande liv de senaste åren. Att hålla relationer vid liv kan vara svårt när man inte hinner ses så ofta, för Nyheter24 berättar Hassle hur han ändå lyckas.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Norge fick tråkigt nog bara sju poäng.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 2 / 3

      Danmark fick inte poängen de behövde. Endast 21 poäng fick grannlandet.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 3 / 3

      Inte heller Island gick det bra för.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    Grannländernas superflopp - sist på listan

    Danmark, Norge och Island gick närmast lottlösa ur kvällens Eurovision.

    Läs mer
    • bild 1 / 13

      Vågat – eller upprepade stilbrott? Spana in Loreens mest uppseendeväckande outfits i bildspelet. Klicka på pilarna.

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press, HENRIK MONTGOMERY/SCANPIX, Patrik Österberg/ALL OVER PRESS. Bilden är ett montage.

    • bild 2 / 13

      Kort blottarrock.

      Foto: Eero Hannukainen / All Over Press

    • bild 3 / 13

      Snygga byxor och "överdel". Men hatten?! Vi kan inte bestämma oss för om den osar alienkonferens med Mulder & Scully på Quantico eller Royal Ascot. Saturnus ring typ.

      Foto: Eero Hannukainen / All Over Press

    • bild 4 / 13

      Visst, visst, det är modefest. Men att köpa blont löshår på Glitter och sedan sy en liten kappa av det...?

      Foto: Eero Hannukainen/All Over Press

    • bild 5 / 13

      Och klorna? Ska vi ens prata om dem?

      Foto: Eero Hannukainen, EEROBILD, All Over Press.

    • bild 6 / 13

      Loreen i tråkig Jehovas Vittnen-outfit (jeans och skjorta...baaah!) i Idol. Men hon är förlåten. Året var ändå 2004.

      Foto: Bertil Ericson /SCANPIX SWEDEN

    • bild 7 / 13

      Loreen i de mest osmickrande tightsen vi någonsin sett.

      Foto: HENRIK MONTGOMERY / SCANPIX

    • bild 8 / 13

      2011 - året då Loreens alla vänner slutade säga åt henne att hon glömde att ta på sig brallorna innan utgång. PS. VAD HAR HON RUNT HALSEN?! DS.

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 9 / 13

      Loreen i kappa av röd bandspaghetti. Inte direkt fagert. Och fingrarna?

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 10 / 13

      Full pott! Loreen i hög hatt och Patti Smith-look. Snyggt.

      Foto: Mattias Hansson/ALL OVER PRESS

    • bild 11 / 13

      Om man ska ut och vimla med Måns Zelmerlöv kanske man inte ska ta på sig Kenta & Stoffe-mockajacka. Just sayin.

      Foto: CHARLOTTE BRUNZELL/ALL OVER PRESS

    • bild 12 / 13

      Loreen – nu med dokumentförstörare i mössmodell.

      Foto: Patrik Österberg/ALL OVER PRESS

    • bild 13 / 13

      Vad har hänt? Prepp för en läppoperation?! Hm - nej, men lite märkligt ser det ut.

      Foto: Leif R Jansson / SCANPIX

    BildExtra: Loreens sjukaste outfits

    Loreen vann Europas hjärta med sitt unika bidrag. Hon är helt klart en artist som sticker ut - spana in Loreens märkligaste outfits i bildspelet.

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Grymma Loreen kirrade vinsten till Sverige.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 2 / 3

      "Euphoria" är vad Sverige känner nu.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 3 / 3

      Redan i början av utdelningen av poängen låg Sverige i ledning.

      Foto: Jessica Gow / SCANPIX

    Nu kommer Eurovision till Sverige - Loreen solklar vinnare

    Finalen i Eurovision 2013 - vi syns i Sverige.

    Läs mer
    • bild 1 / 6

      Klicka dig in i artikeln för att bläddra vidare och se vilka vi tror har en bra chans att hamna i toppen.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 2 / 6

      5. Rumäniens bidrag är både trallvänligt och sätter sig på hjärnan. Utan tvekan en sommarplåga om inte annat.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 3 / 6

      4. Serbiens bidrag är emotionellt och vackert. I ett hav av fartfyllda låtar kan denna sticka ut.

       

    • bild 4 / 6

      3. Italien. En djup röst, en cool Amy Winehouse-stil och en låt som tilltalar en bred målgrupp.

       

    • bild 5 / 6

      2. De ryska tanterna, den äldsta är 72 år och den yngsta 44, har redan charmat hela Europa. Det här bidraget är utan tvekan tävlingens stora snackis och det tror vi kommer ge resultat.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 6 / 6

      1. Givetvis hoppas vi, lika mycket som vi tror, att det här blir Sveriges år.

      Foto: Scanpix/Jessica Gow

    Nyheter24 tippar - de är topp fem ikväll

    Nyheter24:s Emma Malmlöf och Elias Giertz siar om kvällens stora vinnare.

    Läs mer
  • Så tackar Loreen sina fans

    Igår 21:22

    Ikväll gäller det. Över 100 miljoner tittare ska säg sitt - och Loreen ber sina fans om stöd. Redan i början av Loreens framträdande under den andra semifinalen på torsdagen strömmade det in beröm via sociala medier. Man hyllade...

  • Europa tror på Sverige: Loreen vinner

    Igår 20:51

    Loreen är hela Europas favorit. I kväll vinner hon, om man får tro spelbolagen. Hos spelbolagen ligger Loreen som favorit. Oddsen är historiskt låga och om matematiken är rätt kan Sverige räkna med en seger i kväll. Enligt st...

  • JUST NU: SUCCÉSEGER!

    Igår 20:42

    Loreen vann Eurovision Song Contest. Läs referatet nedan.

    • Pojken låg och solade när han sköts i ryggen.

      Foto: CHRIS JACKSON/GETTY IMAGES

    Svensk 17-åring solade - sköts blodig med pistol

    Solsemestern i Turkiet blev inte så fantastisk som den hade kunnat bli. En 17-åring från Kiruna sköts i ryggen när han låg och solade vid poolen.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      På väg ut från restaurangen upptäcktes någonting... ja, lite snuskigt.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 2 / 4

      Kate Moss hade lämnat gylfen på sina jeans öppen.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 3 / 4

      Hon hade varit på restaurangen med pojkvännen Jamie Hince. Vad hände där egentligen?

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 4 / 4

      Ja... vem vet?

      Foto: STELLA PICTURES

    Kate Moss snuskiga restaurangbesök

    Har Kate Moss "varit på killkalas"? Eller varför kommer hon annars ut från restaurangen med gylfen uppknäppt och rufs i håret?

    Läs mer
    • bild 1 / 7

      Marc Pedersen stod för vårens snedspark i derbyt mot AIK.

      Foto: SCANPIX

    • bild 2 / 7

      Vårens mål gjorde Alexander Milosevic.

      Foto: JESSICA GOW / SCANPIX

    • bild 3 / 7

      "Sätt Anders Svensson i Gefle så får du se hur dominant han är då.", citat Tobias Grahn onelinermaskin. Aj, Gefle.

      Foto: Pernilla Wahlman/SCANPIX

    • bild 4 / 7

      Vårens mest uppgivna är Tobias Grahn som tror Örebro får det svårt att hålla sig kvar i allsvenskan.

      Foto: Stefan Jerrevång / SCANPIX

    • bild 5 / 7

      Elfsborg är vårens kungar.

      Foto: Robin Nordlund / SCANPIX

    • bild 6 / 7

      Häckens Waris Majeed får både vårens individuella femling och vårens skyttekung.

      Foto: BJÖRN LARSSON ROSVALL / SCANPIX

    • bild 7 / 7

      Vårens intvålade handskar hade Djurgårdens målvakt Tommi Vaiho mot Helsingborg.

      Foto: BJÖRN LARSSON ROSVALL / SCANPIX

    Vårens händelser i allsvenskan

    Efter 12 omgångar har nu allsvenskan gått in i sommaruppehållet inför EM. Vem har gjort vårens mål och vem är det egentligen som har stått för vårens oneliner?

    Läs mer
    • bild 1 / 14

      Barcelona vann Copa del Rey.

      Foto: Daniel Ochoa de Olza/SCANPIX

    • bild 2 / 14

      Fansen firade säsongens enda titel.

      Foto: Manu Fernandez/SCANPIX

    • bild 3 / 14

      Pep Guardiolas sista match som tränare slutade med seger.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 4 / 14

      Guardiola har haft en framgångsrik karriär som tränare i Barcelona och ska nu ta ett sabbatsår ifrån fotbollen.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 5 / 14

      Fansen firade på gatorna i Barcelona.

      Foto: Manu Fernandez/SCANPIX

    • bild 6 / 14

      Stjärnorna i Barcelona verkade lättade efter segern

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 7 / 14

      Värre var det för Bielsa och hans Bilbao som finalförlorade för andra gången den här säsongen.

      Foto: Daniel Ochoa de Olza/SCANPIX

    • bild 8 / 14

      Målen gjordes av Messi och Pedro gånger två.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 9 / 14

      Messi avslutade med att måla i sin fantastiska säsong.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 10 / 14

      Totalt gjorde Messi 66 mål för Barcelona den här säsongen vilket är ett nytt rekord.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 11 / 14

      Han firade länge tillsammans med sina lagkamrater på Nou Camp.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 12 / 14

      Pique tackar hemmapubliken.

      Foto: Daniel Ochoa de Olza/SCANPIX

    • bild 13 / 14

      Fansen tackade i sin tur sin framgångsrika tränare.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    • bild 14 / 14

      Den katalanska flaggan var framme vid segerfirandet.

      Foto: Andres Kudacki/SCANPIX

    Bildextra: Barcelona firar säsongens enda titel

    Barcelona tog säsongens enda titel när de krossade Athletic Bilbao i Copa del Rey med 3–0. Pep Guardiolas sista match som tränare slutade alltså med en seger. Nyheter24 ger dig Barcelonas cupfirande.

    Läs mer
    • bild 1 / 2

      Facebook och Mark Zuckerberg kan köpa det svensknorska bolaget Opera Software.

      Foto: PAUL SAKUMA/SCANPIX

    • bild 2 / 2

      Opera är en webbläsare med drygt 200 miljoner användare.

      Foto: FAKSIMIL

    Uppgifter: Facebook köper Sverigebolag

    Facebook kan köpa webbläsaren Opera, enligt obekräftade uppgifter.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      "Kålle" - din nya LO-ordförande.

      Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX

    • bild 2 / 4

      Han vill driva bort arbetslösheten.

      Foto: ANDERS WIKLUND / SCANPIX

    • bild 3 / 4

      Karl-Petter Thorwaldsson tar över efter Wanja Lundby-Wedin som satt på posten i 12 år.

      Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Karl-Petter Thorwaldsson är 47 år gammal.

      Foto: MAJA SUSLIN / SCANPIX

    Här är svennebananen som ska leda LO

    Han bor i radhus, kör Volvo och älskar att grilla. LO:s nya ordförande heter Karl-Petter Thorwaldsson.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Mischa Barton när hon träffar Nyheter24: "Jag känner inte Kenza egentligen".

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 2 / 4

      Men vad hände egentligen? I torsdags skulle hon ju träffa sin bloggdrottning i Sverige.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 3 / 4

      Kenza skriver på sin blogg att hon drog sig ur samarbetet med Mischa.

      Foto: STELLA PICTURES

    • bild 4 / 4

      I kväll håller Mischa Barton fest på Café Opera i Stockholm.

      Foto: STELLA PICTURES

    Mischa Barton: "Jag känner inte Kenza"

    De skulle arrangera Stockholms hetaste fest tillsammans. "OC"-stjärnan och bloggdrottningen. Men efter inställda planer har de två ingen relation längre.

    – Vi har träffats en gång bara, säger Mischa Barton till Nyheter24.

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      – Det har varit en fantastisk vår och formen är på topp. Det är nästan surt att uppehållet kommer nu, säger Svensson.

      Foto: Scanpix

    • bild 2 / 4

      Erik Hamrén höll sin andra presskonferens under lördagen och betonade vikten av vila för Hysén och Svensson.

      Foto: Scanpix

    • bild 3 / 4

      Svensson fick sitt låt inlindat med bandage efter matchen mot Häcken.

      Foto: ADAM IHSE / SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Svensson ska spela sitt femte mästerskap för Sverige i EM

      Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

    35-åringen: "Behöver inte vara sista mästerskapet"

    Anders Svensson menar att hans femte mästerskapet inte behöver vara hans sista. 

    Läs mer
    • bild 1 / 4

      Erik Hamrén höll sin andra presskonferens under lördagen.

      Foto: Scanpix

    • bild 2 / 4

      De flesta frågorna handlade om skadorna: "Jag fullt förtroende för Swärd på den punkten."

      Foto: Scanpix

    • bild 3 / 4

      Hamrén har fullt förtroende för Swärd när det gäller Johan Elmander som tränar ensam med läkaren.

      Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

    • bild 4 / 4

      Martin Olsson kan spela match redan i morgon om det är så berättar Hamrén.

      Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

    Hamrén: "Swärd börjar få simhud mellan fingrarna"

    Erik Hamrén om skadeläget och läkaren: "Nöjd med de besked vi har fått."

    Läs mer
    • bild 1 / 3

      Facebook fick se sig besegrade efter att de förlorat mot sajten. . .

      Foto: Adrian Wyld/AP/Scanpix

    • bild 2 / 3

      . . ."Faceporn".

      Foto: Faksimil Faceporn

    • bild 3 / 3

      Domaren ansåg nämligen att porr- och sexnätverkhemsidan skulle få behålla sitt namn.

      Foto: Ulf Berglund/SCANPIX

    Facebook förlorar mot norska "Faceporn"

    Världens största sociala internetcommunity fick se sig besegrat.

    Läs mer
    • bild 1 / 6

      Klicka dig in i artikeln för att bläddra vidare och se vilka vi tror har en bra chans att hamna i toppen.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 2 / 6

      5. Rumäniens bidrag är både trallvänligt och sätter sig på hjärnan. Utan tvekan en sommarplåga om inte annat.

      Foto: Jessica Gow/SCANPIX

    • bild 3 / 6

      4. Serbiens bidrag är emotionellt och vackert. I ett hav av fartfyllda låtar kan denna sticka ut.

       

    • bild 4 / 6

      3. Italien. En djup röst, en cool Amy Winehouse-stil och en låt som tilltalar en bred målgrupp.

       

    • bild 5 / 6

      2. De ryska tanterna, den äldsta är 72 år och den yngsta 44, har redan charmat hela Europa. Det här bidraget är utan tvekan tävlingens stora snackis och det tror vi kommer ge resultat.

      Foto: Scanpix/AP Photo/Sergey Ponomarev

    • bild 6 / 6

      1. Givetvis hoppas vi, lika mycket som vi tror, att det här blir Sveriges år.

      Foto: Scanpix/Jessica Gow

    Nyheter24 tippar - de är topp fem ikväll

    Nyheter24:s Emma Malmlöf och Elias Giertz siar om kvällens stora vinnare.

    Läs mer
  • Vårens händelser i allsvens...
    Efter 12 omgångar har nu allsvenskan gått in i sommaruppehållet inför EM. Vem har gjort vårens mål och vem är det egentligen som har stått ... Igår 17:10
  • Bildextra: Barcelona firar ...
    Barcelona tog säsongens enda titel när de krossade Athletic Bilbao i Copa del Rey med 3–0. Pep Guardiolas sista match som tränare slutade a... Igår 16:56
  • 35-åringen: "Behöver inte v...
    Anders Svensson menar att hans femte mästerskapet inte behöver vara hans sista.  Igår 13:38
  • Hamrén: "Swärd börjar få si...
    Erik Hamrén om skadeläget och läkaren: "Nöjd med de besked vi har fått." Igår 13:06
  • Isakssons kamp mot klockan:...
    Räddar skott igen efter ett tre månader långt skadeuppehåll. Igår 11:55
  • Så roar sig "wagsen" på Got...
    Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan -... Igår 10:18
  • "Folk kommer alltid fram oc...
    PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och Sveriges chanser i Ukraina och Polen. Igår 10:00
  • Lejonen i final igen - här ...
    DOKUMENT. Med en policy om att bara värva baskiska spelare har Athletic Bilbao aldrig ramlat ur La Liga. 113 år efter att klubben bildades ... fredag 25/5 18:39
  • Staffan Hellstrand om EM-vi...
    KÄNDISSUPPORTERN. Artisten och "hardcoresupportern" Staffan Hellstrand om fotbollslåtar, landslaget och varför han håller på Öster. fredag 25/5 17:11
  • Suarez om "Evra-gate": "Mit...
    För första gången sedan domen efter "Evra-gate" talar Luis Suarez ut – och han tycker att han är orättvist behandlad: "Avstängningen var bå... fredag 25/5 17:02
  • Isakssons kamp mot klockan: "Måste komma igång nu"...

    Igår 11:55

    Räddar skott igen efter ett tre månader långt skadeuppehåll. VISBY . Den mest glädjande synen under dagens träning var att Andreas Isaksson kunde delta på den lättare delen av målvaktsträningen tillsammans med Johan Wiland oc...

  • Låg på taket och sköt 20 skott - två döda

    Igår 11:23

    Dödsoffren uppges vara 18 och 19 år gamla. HYVINGE . Under natten till lördagen sköts två personer ihjäl efter att en gärningsman avlossat upp mot 20 skott från ett tak i finska Hyvinge. En 18-årig man som inte är känd hos polis...

  • Dansös: "Berlusconi klädde ut mig till Obama"

    Igår 10:35

    Burleskdansösens vittnesmål avslöjade "Burlesk-Berlusconis" fetisch för USA:s president. ITALIEN. Strippor, sexskandaler med minderåriga och flera ogenomtänkta citat - men än var det inte över för Italiens skandalkung Silvi...

  • Så roar sig "wagsen" på Gotland

    Igår 10:18

    Passningar och svettiga omklädningsrum är bara en sida av landslagets Gotlandsvistelse. Soliga promenader och mysiga middagar är en annan - som fotbollsfruarna föredrar. VISBY . Mer än två veckor är kvar till den första avsparken...

  • "Folk kommer alltid fram och gör målgesten"

    Igår 10:00

    PUBLIKFAVORITEN. Den förre landslagsstjärnan om EM-skrällen 1992, målgesten 94 och Sveriges chanser i Ukraina och Polen. GÖTEBORG. Landslaget är kanske mer populärt än någonsin inför årets fotbolls-EM. En som var med och såg til...

  • Hovrätten dömde rullstolsburen till fängelse

    Igår 09:13

    En 53-årig man dömdes av hovrätten till fängelse för penninghäleri - trots att mannen är rullstolsburen och i behov av "hjälp med dagliga sysslor". Förlamningen uppkom efter en traumatisk hjärnskada som uppstod när 53-åringen blev...

  • VideoExtra: Eurovisions galnaste bidrag

    Igår 08:00

    Det enda som går att säga gällande följande bidrag är: "Hur tänkte de här!?". Nyheter24:s Emma Malmlöf listar de sjukaste bidragen i Eurovision genom tiderna. 10. Portugal 2011. Homens da Luta - Luta E Algeria Kan någon snälla,...

  • Vanvårdade katter hittades instängda på toalett

    fredag 25/5 21:41

    En kvinna har anmälts för djurplågeri efter att ha vanvårdat elva katter. LULEÅ. I februari i år hittades elva katter instängda och övergivna i en villa. Fem av katterna hittades inlåsta på en mycket liten toalett - där hela gol...

  • Greps för fyllekörning - hade zebra i framsätet

    fredag 25/5 20:24

    Men enligt rattfyllot själv var det inga konstigheter, han var bara ute och åkte lite med sina kompisar zebran och papegojan. IOWA. Polisen råkade ut för en märklig syn när de stoppade rattfylleristen Jerald Reiter . 55-åringe...

  • Nätdroghandlaren: "UPS är världens största knarkku...

    fredag 25/5 19:05

    David säljer och köper nätdroger - men tror inte att polisen är så måna att stoppa handeln som de säger. Inom internets dolda knarkkretsar omnämns ofta budfirman UPS som “världens största knarkkurir”. Men UPS själva skyller på i...

  • Lejonen i final igen - här är den baskiska sagan

    fredag 25/5 18:39

    DOKUMENT. Med en policy om att bara värva baskiska spelare har Athletic Bilbao aldrig ramlat ur La Liga. 113 år efter att klubben bildades är deras stjärnor Spaniens framtid. Men det började långt före Fernando Llorente. MADRID ...