STOCKHOLM. Nu är det fritt fram för spelarna i elitserien och hockeyallsvenskan att sparka in mål. Enligt Sportbladet fattade svensk hockeys elitkommitté, där de två ligorna och förbundet finns representerade, beslutet på ett möte under onsdagen. Regeländringen tas i bruk redan kommande säsong och innebär att spelarna får göra mål med skridskon – oavsett om det är en sparkrörelse eller inte. Dock måste skenan vara i isen när målet görs.
Hockeyligans domarchef Mikael Ahlström vill inte bekräfta uppgifterna.
– Vi har bestämt hur vi ska ha det. Resultatet kommer att presenteras på en presskonferens nu på måndag i samband med elitseriens upptaktsträff, säger Ahlström till Sportbladet.
Det är dock inte den enda nyheten i regelboken. Enligt tidningen kommer det även att vara tillåtet för spelarna att kliva in i målgården före pucken och göra mål.