Hon har legat lite lågt den sista tiden, men helt plötsligt dyker hon upp som gubben i lådan med vegetariska grilltips!
Vi har tur som har Anna-Sara för annars hade det nog varit fler än Tord som riskerat att bjuda på frysskadat gräs så här i början av grillsäsongen.
Det tar ju ändå ett tag att få till finessen på grillen efter att den skamset stått undangömd längst inne i källarförrådet hela vintern – ja, förutom här hemma då eftersom M envisas med att grilla mer eller mindre året om, om det så ska ske med tumvantar på.
Själv är jag mer för att använda engångsgrillar som man sedan täcker med en färdigmarinerad flintastek på samma sätt som när man klär en tårta med sockerpasta.
Tekniken är snarlik!
Men på tal om grilla.
M var utbjuden av några kollegor förra helgen och jag måste erkänna att jag inte lyssnade så där jättenoga på var de skulle gå någonstans men det var något grillställe eller liknande..
Helt plötsligt får jag en bild från M. Jag tänker inte lägga upp den här utan man får klicka sig vidare om man vill se den för den är ganska….osmaklig…
KLICKA HÄR FÖR BILD.
Jag har svårt att äta fisk som serveras med huvudet kvar där man blir utstirrad av ögat som blänger på en från tallriken, men det här var på en HELT annan nivå.
Jag VET att det är härifrån köttet kommer och om man inte kan tåla den vetskapen så kanske man inte ska äta kött, men det här var bara lite för makabert.
För er som sett fotot så tänkte jag måla upp en lite annan bild.
Skulle jag täcka THK i kolasås så skulle han se nästintill identisk ut med det som är på bilden. 🙂
Bortsett från gaffeln i ryggen då…
Vegoburgare någon?
