Mannen filmade Johanna topless utan hennes vetskap – inte olagligt enligt polisen.

https://www.instagram.com/p/BlN8bOog2cp/?hl=en&taken-by=johanna.bladh

Tidigare idag tog jag upp #planebae och hur kränkande det kan vara att bli filmad och fotad utan vetskap, och här har ni ett exempel till på det.
Johanna Blad – som normalt arbetar som reporter på Hänt – la ut det är på sin Instagram häromdagen.
En främmande man har alltså riggat upp en Go Prokamera och filmat henne när hon legat på stranden ute på Ekerö.
Efter att Johanna konfronterat mannen valde han att överlämna minneskortet till henne men när hon kontaktade polisen fick hon inte ens göra en anmälan då de menar att inget brott begåtts utan att mannen äger allt inspelat material på henne.

Däremot om gubben filmat in i min lägenhet hade det varit olagligt. Men då sa polisen att jag inte får ta kameran, för då kan jag bli anmäld för stöld. Det finns alltså inget att göra om du uootäcker att du blir filmad i en känslig situation, det enda man ska göra enligt polisen är att ”Hålla fast personen” tills polisen kommer så får de bedöma om det är olagligt och om de ska ta bilderna ifrån mannen.//Johanna

Att fota under kjolen på ovetande kvinnor är tydligen kränkande men att rigga upp en kamera på en strand för att spela in lite nytt runkmaterial går tydligen HUR bra som helst.

Våra lagar är förlegade och måste komma ikapp utvecklingen NU!
För om lagen inte skyddar oss kvinnor så måste vi skydda oss själva och det är en utveckling av samhället som jag inte tror att någon vill se. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *