Är det JLC sysslar med integritetskränkande?

Killarna i JLC försöker sig på en egen variant av ”Får vi följa med?” med Filip och Fredrik och börjar förfölja okända människor med sin husbil för att ta reda på vart de ska och om de är på väg hem så följer de efter dem hela vägen dit för att försöka bli inbjudna hos dem.
De verkar inte alls se problemet med detta eller ett mannen jag censurerat i bilden här ovan verkar högst obekväm med hela tilltaget. De försöker först få med honom och käka frukost och när han tackar nej till det så försöker de bjuda in sig själva hos honom och trots att han säger nej flera gånger så fortsätter de.
Det som skiljer dessa killar från exempelvis Filip och Fredrik eller andra program där personer deltar utan att tidigare fått frågan är att de alltid i efterhand får godkänna om klippen får användas. Träningsbloggaren Terese Alvén hamnade mitt i inspelningen av det amerikanska programmet ”The Amazing Race” 2009 och berättade HÄR om hur det gick till. Hon fick alltså godkänna sin medverkan i efterhand, någonting jag är tveksam till om dessa påträngande män sett till.

Det här kan kanske verka harmlöst vid en första anblick, precis som den här historien med ”Plane Bae” och den kvinna som dokumenterades på ett flygplan utan deras vetskap, där kvinnan utsattes för både trakasserier och rasism utöver kränkningen att ha fotograferats och fått sina privata konversationer utlagda på nätet.
Tänk om någon av personerna de följer efter i klippet här ovan lever under hot, har utsatts för ett övergrepp tidigare eller på något sätt redan är otrygg i sin vardag? Tänk då att bli förföljd av en okänd husbil i flera mil som följer dig hela vägen till ditt hem?

Än värre är alla kids i deras kommentarsfält som hejar på dem och vars högsta dröm förmodligen är att själva bli förföljda av killarna i JLC. Några stycken kritiserar det och kallar det creepy och obehagligt, men ni kan ju gissa om dessa kommentarer har fler tummar upp eller fler tummar ner?

I skrivande stund har videon 42 000 tummar upp och 192 tummar ner.
Det säger en hel del.

Hur ska vi få barn och ungdomar att respektera andra människors integritet när deras ”förebilder” sysslar med sådant här?

Tack för tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *