Jag vet att Isabella ständigt påpekar att hon skriver alla sina inlägg själv på bloggen, men vad hon säger och vad som är sanningen är inte alltid samma sak men det är ju sen gammalt.
Extra tydligt blir det när man ser att Simon är den som i inloggat läge publicerat hennes sponsrade inlägg – samarbeten som han med största säkerhet även varit den som sålt in – men som sagt… Det var längesedan jag hörde om att hon inte skriver sina egna sponsrade inlägg och inte från en källa utan från flera olika och här kan man se det svart på vitt.
Han har alltså en egen inloggning till Isabellas blogg och varför skulle HON vara inloggad på hans inlogg och skriva vissa inlägg? Mja, den här efterkonstruktionen kommer bli intressant! 🙂 Har hon kanske skrivit sina inlägg i Word först, skickat dem till honom via mail och sedan bett honom publicera dem? Hur går det ihop med vår tidseffektiva tårtgeneral? 😉
Vad tror ni?
Tror ni exempelvis Ellos bryr sig om att Isabella inte ens skriver sina välbetalda samarbetsinlägg själv eller är det fortfarande nyfrälsta av att få exponeras för 1.5 miljoner unika besökare i veckan? (Sorry Ellos, men sanningen är någonstans runt 250 000 st)
Tack för tips!
