Herregud, Hugo Rosas har låtit sin blogg gå i graven och jag (och ni?) har helt missat hans avsked.
Kanske är det i sig en tydlig indikator på att det var dags? Att han uppdaterade bloggen så pass sällan att ingen förväntade sig ett avskedsinlägg eller ett inlägg överhuvudtaget från honom?
Jag tänker att följarna kommer kunna fortsätta läsa om Hugo inne på Paulas blogg, och icke att förglömma – Instagram.
Värre hade varit om han tagit bort ALLA sina sociala medier. Då hade det nog en och annan som fått lite abstinens, men nu?
Nä, han bara slussar sina följare vidare till en annan plattform där Hugo och hans följare kan leva lyckliga i alla sina dagar.
Jag tror att fler och fler influencers kommer fasa ut bloggen till förmån för Instagram, men det finns en viss risk med det som är aningens problematisk för alla inblandade.
På en blogg ser alla som besöker sidan samma sak, inläggen läses i kronologisk ordning och köpt trafik står ut som en fyr om natten i Google Analytics, medan Instagram har ett system som styr vem som ser vad och av vem.
Instagrams algoritmer, shadow banning och oförmågan att skilja köpta följare, likes och kommentarer från genuin interaktion mm riskerar att göra betalande kunder enormt missnöjda då de alls inte fått valuta för sina investerade pengar. Ponera att en kund betalar för en kampanj på ett Instagramkonto med flera hundratusen följare, bara för att få veta att den enbart setts av kanske 50 000 följare när resultatet ska analyseras.
Eftersom Instagram låter algoritmer styra vad folk ser, snarare än att publicera allting i kronologisk ordning – som på en blogg – så är det sannerligen som att köpa grisen i säcken många gånger att använda sig av influencer marketing på Instagram.
Så länge Instagram inte lyssnar på kritiken och slopar dessa algoritmer så kommer det vara Blogg – Instagram 1-0 i det här avseendet.
Finns det NÅGON förutom Instagram själva som uppskattar deras algoritmer?
Jag är mycket tveksam..
