
Återigen har Isabella Löwengrip lämnat ett projekt i grevens tid – någonting hon blivit mer eller mindre en expert på.
Både hon och parhästen Pingis Hadenius sålde sina aktier i Start up-företaget Nordic Tech House så sent som i augusti i år, där även företaget Hermine Hold ingick.
Planen var att Hermine Hold skulle bli ett nytt Daniel Wellington eller iDeal of Sweden, fast med inriktningen håraccessoarer och företaget rekryterade stort genom att anställa Katarina Roger som VD (Tidigare Gant och House of Dagmar).
I november kom det fram att Roger lämnat sin post i det tysta, då företaget inte hade råd att ha henne kvar och nu visar det sig att Hermine Hold – som lanserades så sent som 2019-02-20 är försatt i konkurs, en process som inleddes 2019-11-28.
Jag antar att det inte blir fler inspirerande ikoner efter Isabella själv?
Kollektionerna som Hermine Hold lanserar kommer ju att vara inspirerade av en kvinnlig ikon, och den första kollektionen som lanseras idag är inspirerad av mig. Tycker verkligen att färgerna och mönstren är så fantastiskt fina. Jag har ju visat er mitt egna mönster “Isabella”, men som ni ser på bilderna ovan kommer de även i både art deco blommor, prickigt och i ett mönster med inslag från loggan. Så fina! //Isabella Löwengrip
Blir det en konkursutförsäljning av resterande lager – då ska jag banne mig slå till på en scrunchie!
God jul, CamCam önskar CamCam!
Tack för tips!
