Medan influencers som Dasha, Alexander Pärleros och My Martens hävdar att de haft coronaviruset och gärna svarar på frågor om det i sina roller som nyexaminerade experter, så är Monas Universum en av få som faktiskt fått det bekräftat att hon blivit smittad av coronaviruset.
Hon var riktigt, riktigt sjuk och fick åka ambulans för att få både dropp och syrgas och trots en feber på uppåt 41 grader det så ägnar hon delar av sitt inlägg till att hylla personalen som tog hand om henne på sjukhuset, trots att hon förmodligen är mer än slut.
Mona visar upp sitt sjukintyg där det svart på vitt står att hon smittats av coronaviruset och jag tänker att här skulle hon kunna tjäna en rejäl hacka.
Hyr ut sjukintyget i olika photoshoppade versioner till alla de influencers som självdiagnostiserat sig med corona i brist på annat content att fylla flödena med.
Varför framstår det som att folk VILL ha haft Corona?
Känner man sig speciell då, eller vad handlar det om?
Hur som helst så hoppas jag att Mona kryar på sig och mår bättre snart!
Kick the corona to the curb!
