Sanningen om Isabellas stalkers?

Kommentarer från Isabellas blogg: Ann Usch den där stalkern, slutade han sen, blev han dömd? Fint påskpyntat. Kul att se mello, hoppas att Charlotte, Tusse eller The Mamas vinner för de har störst chans i Eurovision tror jag. Spännande vad ni ska berätta i podden imorgon. Trevlig kväll! 13 mars 16:54 Gb Anna, det var ju såklart LJUG? Helt plötsligt efter ”kraschen” så har ALLA stalkers försvunnit…..hrmmm konstigt.
Bildkälla: Isabella Löwengrip blogg

Vi åt långfrukost och sedan var det dags att lämna Sally på kalas.
Men vet ni vad det knäppa var?
Kalaset var i Odds och min gamla villa! Vad är oddsen. Det kändes så konstigt att komma dit, stå vid uppfarten, se leksakshuset på tomten, stå i hallen som vi byggde om. Det är fina minnen därifrån men det är också minnen av en skilsmässa och en stalker som aldrig gav sig.
Hur som helst, livet går i cirklar verkligen. // Isabella Löwengrip

Isabella Löwengrip beskriver känslan av att vara tillbaka i det hus som hon köpte och delade med Odd innan de gick skilda vägar.
Hur hon har fina minnen därifrån, men även några lite mindre fina eftersom det var i det här huset som skilsmässan ägde rum och hur hon sedan drabbades av en enträgen stalker som aldrig ville ge sig och lämna henne ifred.
I kommentarsfältet så frågar läsaren Ann om vad som egentligen hände med stalker, om han blev dömd, varför läsaren Gb svarar att Isabellas utsago om stalker så klart var ljug, eftersom alla stalkers nu har försvunnit.

Nog för att jag är den första att se skeptiskt på utsagor som kommer från Isabella, men med tanke på all den bevisning och även fällande domar som omgärdar hennes stalkers så känns det ju ganska meningslöst och rent av dumt att påstå att hon ljuger om dem.
Hur det ligger till nu med stalkers och så vidare vet jag inte, men det skulle ju fortfarande kunna finnas en och annan småbesatt människa där ute med en hang up på Isabella, men att hon slutat skriva om dem och inte ger dem mer utrymme på bloggen på inrådan av någon kunnig människa?

Hösten 2018 publicerade Isabella bilder på den man som gång på gång antingen dök upp hemma hos Isabella, alternativt rörde sig i henne omedelbara omgivning, och i början av 2019 åtalades en man från Kongo för bland annat ofredande i Stockholms tingsrätt efter att ha bombarderat Isabella med meddelanden och även rest till Sverige för att träffa henne. Mannen hade fått för sig att de båda hade en relation, och tolkade allting som Isabella publicerade på sociala medier, som personliga meddelanden till just honom.

Så nej, att Isabella Löwengrip haft stalkers är nog ställt utom varje rimligt tvivel skulle jag säga…
Förhoppningsvis slipper hon dem i framtiden…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *