
Metro Mode har listat sex stycken serier man inte ska missa i höst och två av dem har lite extra stark influencer-koppling.
”Dumpad”, som skapats tillsammans med Therese Lindgren, och ”Två systrar” som bygger på böcker av Hannah Widell och Amanda Schulman.
”Dumpad” verkar vända sig mot unga vuxna, på väg ut i livet medan ”Två systrar” riktar sig till ett lite äldre klientel.
Jag är väldigt spänd på Sandra Beijers bok ”Allt som blir kvar” och som också spelas in just nu, men den verkar inte ha premiär förrän våren 2022.
Jag minns när huvudrollen till Sofi Fahrmans dramatiserade bok om karaktären Elsa Gustavsson skulle avslöjas.
Det måste väl ha varit första gången som en stor influencers fick chansen att filmatisera skriven text?
Jag bodde då i Hornstull och såg plötsligt Ellen Bergströms glada ansikte på Metro-löpsedeln.
Det är så längesedan nu, jag måste nästan googla för att se just nu längesedan det är…
Så här står det på TV-guides biografisida om Ellen:
- Spelade huvudrollen som Elsa i webbaserade dramaserien Elsas värld på TV3 Play (2011-2013)
2011?
Det är alltså 10 år sedan. Gudars skymning…
Det känns som betydligt längre nu när jag tänker på det, mycket vatten har flutit under broarna sedan dess.
Såg ni Elsas värld?
Kommer ni se någon av dessa serier när de släpps?
Kommer vi se någon av dem som nomineringar till nästa års Kristallengala?
