Året var 1991 och tidningen Vanity Fair beslut sig för att ha en naken och gravid Demi Moore på omslaget.
Hon var i sjunde månaden och i magen låg mellandottern Scout.
Den här typen av banbrytande omslag hade aldrig gjorts tidigare, och det är intressant att ha i åtanke, med tanke på de mängder av kända gravida kvinnor poserat nakna på omslag sedan dess.
Det som då räknades som en ”nakenchock” i halvkonservativa USA är nu för tiden standardmaterial att lägga ut på sociala medier för den som önskar.
Ta det här fotot på Ida Warg, där hon poserar på ungefär samma sätt som Demi Moore gjorde på sitt omslag.
Det var det första jag tänkte på när jag såg Idas inlägg – att det påminde om det här 30 år gamla omslaget.
Det är liksom ingen som ens höjer på ögonbrynet länge av den här typen av bilder, utan man kan ta dem själv i spegeln med mobilen.
Tiderna ändras och sensation blir standard.
Det händer hela tiden, även nu. Margaux Dietz var först ut med att filma sin förlossning och publicera på Youtube, och efter henne så är det nästan lite konstigt om en influencer inte gör det.
Sensation blir standard.
Anledningen till att jag tycker att bilder som den Ida publicerade är så vackra, samtidigt som jag ställde mig frågande till stagade gravidbilder i stora klänningar som fladdrar i vinden likt Carola i Melodifestivalen, ute på ett fält med ett gigantiskt blomsterarrangemang på huvudet, samtidigt som gärna den blivande pappan tår på knä och kysser den gravida kvinnans mage eller formar ett hjärta med händerna över den, är för att hennes bild är naturlig. Avslappnad. Utan krusiduller. Den bara ”är”.
Förlåt på förhand till alla er som ilsknade till av mitt förra inlägg om saken.
Vill man ta sådana här stageade bilder så ska man ju självklart göra det, och vad jag har för åsikt om saken är ju irrelevant och ingenting annat än en ”moo point”.
Folk har åsikter om allt mellan himmel och jord mest hela tiden, och det får man ju ha, men det betyder inte att man måste bry sig, eller hur?
