Efter att Aftonbladet publicerat en granskning av Smålandsgran, vars VD är Anna Benson, så många av kändisvännerna tagit till Instagram för att stötta henne.
Här är gårdagens inlägg om saken.
Så här står det på Smålandsgrans Instagraminlägg där de dementerar uppgifterna i Aftonbladet, om att företaget ska ha sålt felmärkta granar:
I torsdags blev vårt certifikat för att sälja KRAV- och EU-ekologiska granar tillfälligt indraget på grund av brister i administrationen. Så fort detta hände ändrade vi självklart märkningen från ekologiska granar till konventionella.
Så här har det låtit under inläggen:
Ja, Anna Book köpte ju granar från Smålandsgran långt före företaget ens fanns, så hon om någon borde veta!
😉
Andra kändisar har förekommit på Smålandsgrans hemsida som ”ambassadörer” – utan att detta godkänts.
Så här skrev Pernilla Wahlgren i ett sms till Aftonbladet:
”Jag är inte ambassadör för Smålandsgranar. Hade ingen aning om att jag var på deras hemsida, och det är inget jag heller har gett tillstånd till”.
Laila Bagge är inne på samma spår:
”Jag hade ingen aning om att jag står med på deras hemsida och jag är inte ambassadör för dem. Vad jag kan se har jag uttalat mig om dem när jag haft en gran från dem för cirka nio år sedan eller mer! Vet inte om de har Krav-bluffat, men om så är fallet är det otroligt dåligt och det känns väldigt tråkigt att höra detta”.
