We just found out that we’ve lost our home. Thankfully, we are safe, but our hearts go out to everyone affected in California today❤️
Kalifornien brinner – igen. De återkommande skogsbränderna har tagit ett allt hårdare grepp om delstaten och lämnar spår av förödelse och förlust efter sig, där tusentals människor har tvingats evakuera i panik.
Den här gången har bränderna nått områden som tidigare betraktats som säkra, inklusive de exklusiva kvarteren i Pacific Palisades, där flera kända svenskar har sina hem. Bland dem som nu drabbats finns Gunilla Persson, känd från Melodifestivalen och realityserien Svenska Hollywoodfruar, samt paret Sigge och Malin Eklund.
I det gripande inlägget här ovan berättar paret Eklund att deras hem nu är förlorat till eldens framfart. Med en kamera som sveper över det som en gång var en idyllisk korsning i Pacific Palisades visar de upp en spöklik syn – en värld av sot, aska och resterna av det som tidigare var deras bostadsområde.
Även Gunilla Persson, känd från realityserien Svenska Hollywoodfruar och Melodifestivalen, har berättat om hur hon också tvingats lämna sitt hem. I en intervju med Tv4 beskriver hon kaoset när evakueringsordern kom och hur hon snabbt fick samla ihop de mest nödvändiga tillhörigheterna. Gunilla uppger att hon nu befinner sig i säkerhet, men osäkerheten kring när – eller om – hon kan återvända är påfrestande.
De återkommande bränderna i Kalifornien har blivit en del av vardagen för många av delstatens invånare, men årets bränder är bland de värsta hittills. Kombinationen av hög värme, torka och kraftiga vindar har gjort det nästintill omöjligt för brandmännen att få kontroll över lågorna.
Elden slår mot alla samhällsklasser och gör inte skillnad på folk och folk i sin framfart.
Mitt hjärta går ut till alla som drabbats av den här tragedin. Jag menar, föreställ dig att ditt hem brinner ner till grunden. Vad skulle du prioritera att ta med dig om du drabbades av en liknande tragedi?
Fattig eller rik – kan verkligen inte tänka mig något värre än att mitt ”safe place” bara skulle gå upp i lågor 😩
Fast jo, man får ju såklart vara tacksam det huvudsakligen är materiella skador hittills men självklart superhemskt. Menade alltså att det är enkelt föreställa sig nåt värre.
Nej, att mitt hem skulle brinna upp är något av det värsta jag kan föreställa mig (och då har jag förlorat min mamma i cancer). Det handlar såklart inte om att inte om att mina prylar brinner upp, utan om att jag förlorar min trygghet.
Ja jo, jag säger ju att det är hemskt men tycker du inte att det är värre om någon familjemedlem blir kvar i huset?
Hur orkar du? Självklart är det värre om en familjemedlem blir kvar i huset. Men jag håller fortfarande fast vid att jag tycker att det är något av det värsta som kan hända, oavsett om en familjemedlem blir kvar eller inte 🤷🏼♀️
Ojj. Ja så kan man ju också tänka…
Ja det kan man.
Ja verkligen, en av mina mardrömmar. Såklart värre om nån skulle va kvar men en av de värsta sakerna absolut.
Vad är det här ens för diskussion?
Om det är värre att huset brinner upp eller att huset + familjemedlem brinner upp? Ja givetvis det sistnämnda, men man kan ALLTID hitta på något värre.
Man var ju tydligen tvungen att va tydlig…
Menar du verkligen ”oavsett” eller tolkar jag dig fel? Det är väl ändå skillnad på ett hem och en människa?
Nej det är jag som är dålig på att uttrycka mig. Det är hemskt att förlora ett hem. Det är såklart mer hemskt att förlora ett hem + en familjemedlem. Men oavsett om huset brinner upp med eller utan människa så är det hemskt.
Absolut, håller med dig.
Nästa tråd på ÖS ”dina vitvaror eller dina barn”?
Folk kommer 100% välja sin smeg-kyl
Eftersom jag inte har några barn så ja, det kommer jag.
Fattat.
Frågan är ju ”dina vitvaror eller dina barn”? Inte ”dina vitvaror eller grannens barn?”
Min granne har en katt, jag skulle rädda den.
Ja?
Jaaa, det är ju lixom lite svårt för mig att rädda något jag inte har.
Wow ok
Finns det ens ord?
Det är ju så fruktansvärt horribelt att ens hem, ens trygghet, ens minnen brinner upp, totalförstörs och aldrig kommer tillbaka.
Det går inte ens att ta in!
Lider med alla som upplever detta vem de än är!
Usch så sorgligt! Allt bästa till de drabbade och lider med de stackars djuren. Hoppas det släcks snart!
Så röstar man fram en klimatförnekande president till råka på allt
OT Faaan vad Magdalena Graaf ljög om den där väskhistorien! Nu ljuger hon och skyller på sina bloggläsare att det är dom som fabricerar och hittar på. 🤣
Förmodligen hotad… därför hon inte vågar polisanmäla.
Då kanske man ska vara tyst istället för att gå ut med stölden men inte vilja polisanmäla. Sen tror jag inte hon är hotad utan de är väl någon av de närmsta anhöriga som alla har diverse domar mot sig som tagit väskorna.
Åh vad du låter jobbig…
Vad menar dom? Anhöriga med domar??
Jag tror hon kanske menar barn, ex make etc. (kanske) med missbruksproblem/diagnoser eller kontakter som behöver pengar desperat. Men vet ej.
Tror hon menar sina barn och Hannahs barn som har domar, samt några ex-män.
*Magdalenas barn
Vad pratar du om? Det är inte Maggan som sagt att de blivit stulna ur kyrkans förråd, det hittades på bland kommentarerna här.
Var är de stulna ifrån då? Och OM det var sant varför polisanmäler hon inte då?
Men bry dig inte så mycket om sånt som inte angår dig…
Det har inte du med att göra och det är heller inte relevant. Hon ber bara om att man ska höra av sig om någon mot förmodan skulle se någon av väskorna till salu. Det är allt.
Magdalena själv tar bort och lägger till information. Så det blir ingen trovärdighet! Alla fattar att det är för att dra trafik till bloggen och få mer content!
Nej, men tro det du.
Hon själv skrev ju att de stals ur hennes hem om jag inte minns fel?
Magdalena skrev det i bloggen att hon haft väskorna i kyrkans förråd men tog bort det senare.
Var kan man läsa om det?
Flashback, nått inlägg bort i Bloggbevakningen och Magdalenas blogginlägg samt Magdalenas Instagram
Vad hade hon förväntat sig? Sociala medier är nutidens viskningslek.
Fruktansvärt för alla drabbade! Men det sticker lite i mina ögon att det fokuseras så mycket på dom rika kändisarna och att just dom fått fly sin hem. Såklart är det lika hemskt för dom att se sina hem brinna upp men det är ju de övriga som kommer drabbas värst, de som inte har miljoner på sina konton när försäkringsbolagen inte betalar ute ersättning…
Menar du att Gunilla Persson och Sigge/Malin Eklund är rika? 😂
Har inte Sigge och Malin tre bostäder? (Nu två.) Inte fattigt i alla fall.
Ett hus de hyr i USA och en sommarstuga på Gotland, är väl alltid en definitionsfråga men skulle inte kalla det för rik.
Inte heller några man skulle kalla fattiga…
Kan man hyra två bostäder som kräver flyg att ta sig mellan, då tycker jag man har det rätt bra ställt
Sigge tjänar väl miljontals kronor på sin podd varje år så man kan väl räkna honom som hyfsat rik. Gunilla har jag inte så bra koll på men hon är nog inte utfattig. Hon har väl fått en rejäl slant av dotterns pappa för att hålla tyst om vem han är.
Dotterns pappa har ju ett net worth på 7,5 miljarder dollar så går nog ingen nöd på gunilla direkt
Menar du att hon har 75 miljarder sek? Nja va
Hur kan Gunilla vara så rik?
Gunilla Persson har väl en usel ekonomi.
”Listan på kändisar som flytt bränderna kan göras lång.
Steven Spielberg, Heidi Montag, Tom Hanks, Ricki Lake, Ben Affleck, Reese Witherspoon, Eugene Levy, Spencer Pratt, Mandy Moore, Paris Hilton och många fler.
Star Wars-stjärnan Mark Hamill beskriver branden som ”den värsta sen 1993” efter att ha lämnat sitt hus.”
Citat från en kvällstidning. Skulle räkna dom som rika.
Ja att bo i södra Kalifornien och ha försäkring som täcker bränder och jordbävningar ligger på nästa 200 000-300 000 tusen per år minst.
Också tänkt att det inte skulle blivit lika uppmärksammat om det inte brunnit i kändisområdet.
Alltså jag känner faktiskt inte så mycket empati med de här rika LA-människorna. De flesta har flera hem, inte som att de bor i ett enda hem på heltid och har alla sina saker där. Och de har råd att köpa nytt.
Även stenrika människor har ju känslor och barn och familjer…
Ja, men de har en annan relation till hus och prylar. De lever i ett överflöd som är svårt att greppa för oss som bor i Sverige. I de här delarna av LA bor folk med så mycket pengar att de flesta har flera hem som de nästan aldrig vistas i, som sköts om av personal, de har så många uppsättningar av allt – kläder, möbler, bilar – att om ett hem brinner upp blir det knappt någon påverkan på vardagen.
Nej det är klart det underlättar att vara rik. Men inte alla kommer att vara det. Och vad händer om nån stackare glömt betala försäkringen?
Medianpriset på en enfamiljsvilla där är ca 45 miljoner kronor.
Min kompis dotter är barnflicka där. Den familjen lade motsvarande 200 000 kr på en helg med skidåkning i Colorado förra veckan. Alltså 100 000 kr per dag för att åka skidor. Och det bestämde de några dagar i förväg. Det är småpengar för dem.
Åka skidor är dyrt i Sverige också. Vi åkte til Alperna 15 år sen – kostade runt 100k för en vecka då…. Nu kostar det nog det i Sverige, beroende på boende. Motsvarande i Sverige är nog samma…. Även om man får lite fler dagar här då så blir det dyrt.
Nej det kostar inte 100 000 för en fjäll vecka i Sverige
Det blir ju jobbigt för den assistenten eller agenten som glömt betala försäkringen. Sådana saker har LA-folket anställda som gör. De som äger dessa villor sitter inte och betalar räkningar själva, de vet inte ens vad de har för utgifter många gånger.
Jäklar vilken konstig livsstil..
Ja för oss i Sverige framstår det som en konstig livsstil, för personer i dessa delar av Californien är det vi som är konstiga som inte har anställda i hemmet. De blev jätteförvånade när min kompis dotter berättade att i Sverige städar många sina egna hem. Den familjen hade hört att Sverige är ett rikt land, och då trodde de det var ”rikt” på det amerikanska sättet man är rik.
En del försäkringsbolag täcker inte ens sånt som att ens hem brinner upp av en eld, en klausul de börjat införa på senare tid.
Finns även dom som blivit bortplockade från sin försäkring när dom användt den vid en incident pga att dom blir en kostnad för försäkringsbolaget.
Förtydligande: Detta handlar alltså om försäkringsbolag i USA och inte i Sverige
Har inte koll själv men det måste ju vara vanligt också att de inte införskaffat inredningen själva? Måste ju ändå vara lite skillnad i känslan av att ha ett hem man byggt upp under livet kanske med lite möbler ärvda, barnen som haft sina rum i många år osv, jämfört med om man regelbundet tar in folk som byter ut inredningen åt en och ser till att det är snyggt. Tror inte heller att man har de saker man är allra mest fäst vid i själva huset heller, särskilt inte om det är en av många bostäder (tänk gamla foton, tror inte direkt de står i bokhyllan utan backup).
Hahaha hur tänkte du nu? Snacka om vänsterstolle. Lika hemsk att förlora sitt hem, fattig som rik.
Nej, ”lika hemskt” är det faktiskt inte fattig som rik. Jobbigt och tråkigt, visst. Men läs beskrivningarna här ovan av hur de här allra rikaste lever. Det är inte ”lika hemskt” för dem som för någon som har sitt livs besparingar och alla sina käraste, viktiga ägodelar i ETT hem. Som inte har någonstans att ta vägen. Det kan självklart fortfarande vara sorgligt men definitivt inte samma tragedi.
Håller med. Människor med massor av pengar blir ju inte hemlösa precis eftersom så många av dem har fler hus runt om i världen. För andra är det självklart en katastrof eftersom dom bara har ett hus/hem.
Du kan ju inte mena allvar, katastrofer sker i riktigt fattiga områden där folk inte har någonstans att ta vägen, ingen möjlighet att skaffa nya saker eller ha någonstans att ta vägen direkt efter, brist på tillgång till rent vatten, sjukdomar som sprids efter översvämningar, ja verkligen samma som för de här människorna.
Hur vet du att inte deras fasta punkt har brunnit ner? Oavsett så är det fortfarande människor vi talar om och vi vet ju inte alls något om deras privatliv.
Jag känner noll för dessa människor. Noll.
Vi tackar för den högintressanta informationen från dig😂
Men alltså ”dessa människor”? Människor som arbetat och lyckats? Ska ingen få göra det, blir man automatiskt en hemsk människa för att man ser till att skaffa sig ett bra liv? Tror ni att det är ”vi och dem”? Hade du knäckt en bra idé eller klättrat på något bolag och tjänat 20 miljoner om året hade du också köpt ett stort fint hus, men hade du plötsligt varit i kategorin ”dessa människor” då? Har så många frågor, förstår verkligen inte hur man kan se på världen och människor så! Det säger mer om dig än om dem
Ja, pengar kanske finns för att köpa nya saker. Men kan man köpa nya minnen? Foton? Tillhörigheter från en bortgången anhörig?
Alla som är kända är inte superrika heller. De har det säkert bättre ställt än gemene man, men knappast så att det inte är en enorm förlust att förlora sitt hem.
Det har ju huvudsakligen brunnit i ett stenrikt område så just nu finns det inga ”andra” att skriva om?
Jo det brinner även hos ”fattiga” människor men de skrivs det inte om.
Det blir mer intressant när det gäller kändisar.
Från dagens Aftonbladet
Magnus Sundholm: Inte kändisarna som kommer lida mest:
”Det är tragiskt såklart. Men tragedin är så mycket större på andra håll.
I detta nu, innan alla skador är kända, har långt över 50 000 evakuerats på grund av de många bränder som förvandlat nöjesmetropolen till ett brinnande, stekande, smogfyllt helvete.
Bara en handfull av dem är kändisar.”
Men det är ju fortfarande ett stenrikt område oavsett om den som bor där är känd eller inte. Hur menar du?
Läs artikeln.
Usch så hemskt. Förstår inte hur det t.o.m. kan brinna där i januari månad när vädret ligger på 20 grader om dagen och mellan 5-10 på natten, så sjukt allt😔
Fast så hade ju inte vädret varit.
Vad menar du? Vädret har ju visst varit så
Är det torrt så brinner det ju oavsett temperatur.
Eftersom detta är bloggbevakning vill jag ändå att ni ska notera att Sigge sprang tillbaka för att rädda sin hund men inte grannens ungar.
Sigge har hjärtat på rätt ställe 😘
Yes, Sigge är en av oss!
Källa på detta?
Ibland får man rädda det som räddas kan, han kanske inte hade hunnit rädda dessa barnen
Det får vi aldrig veta men vad vi kan vara säkra på är att han gick rakt på din egen hund och sket i att kolla efter grannarnas barn 😉
Hur vet du det?
Står i Aftonbladet eller Expressen han gick tillbaka till sitt hus för att rädda sin hund.
Och barnen brann inne..???
Vem vet 🤷
Nej det är ett skämt från ett gammal öppet spår
Om grannbarnen hade brunnit inte skulle hon nog inte sitta här och skämta om det. Men förhoppningvis är det väl brandkåren snarare en Sigge som får rädda barn.
Och resten la du till eller?
Det var väl ett skämt
Det är ju det normala, skönt att han inte är störd.
Alltså att rädda sin hund.
Alltså ni som påstår att det bara drabbat snorrika människor som kan köpa nytt av allt. Har ni sett t.ex. videon på en 90 årig gammal man som förlorat huset han hade bott i nästan hela sitt liv. Allt han äger. Alla minnen. Borta på några timmar. Och i många områden som brinner ser man hus som inte är enorma mansions utan ser ut som många hus i Sverige gör. Lite rikare folk bor absolut där men inte snorrika kändisar bara som många verkar tro. Dom kommer förmodligen aldrig att ha råd att köpa ett sådant hus igen.
Alltså det rätt skämt utifrån en tråd som funnits i ÖS. ”Vem skulle du rädda från ett brinnande hus?” Hund eller barn
Alltid hund
Weirdo
Ditt svar bevisar att Anonym 09.43 har rätt.
Heja Sigge!
Du snackar SKIT! Men det spelar ingen roll. Heja Sigge!!!!!!
Fan vad du snackar skit 9:24 😂
Såg han grannens barn inne i ett brinnande hus och lät de vara kvar där inne? Brann det ens inne några barn i huset bredvid?
Nej det är ett skämt! Efter en hetsig gammal tråd i ett öppet spår där frågan var om man skulle rädda barn eller hund ur brinnande hus
Ah okej, jag är här för sällan för att hänga med på allt som skrivits.
Men gud intelligensnivån…
Förlåt för att jag inte har hängt här inne i varenda kommentarsfält sedan bloggens begynnelse😅
Ingen som har ett liv utanför den här bloggen förstår ju ett skämt från fucking öppet spår
Det är ju de rika som förstört planeten i alla tider, de får väl skylla sig själva. Nu kommer resultatet av ert eget agerande. Varsågoda.
Exakt denna tanke slog mig också 💔. (Tycker dock ändå synd om dem. Fruktansvärt synd.)
Känner exakt samma sak. Har verkligen noll sympati, känner dock sorg för naturens och djurens skull.
Är man rik (oavsett person, värderingar, yrke, livsstil, bara man är rik) så förstör man jorden?
Hur startade branden denna gång? Torka?
Och kraftigt oväder i kombination.
Det är väl som vanligt vid skogsbränder att folk tänder på.
Ja jag förstår inte att det inte uppmärksammas mer!! Det är extremt sällan det bara börjar brinna av naturen utan det tänds på av människa.
Det är väl rätt så uppmärksammat. Varför tror du att de går ut med eldningsförbud periodvis och förklarar vikten av att alla håller det också?
Fast riktigt så är det ju inte, orsaken till att man har eldningsförbud är ju att det vid vissa förutsättningar extremt lätt tar eld, medan det vid andra tillfällen är helt omöjligt. Blir skevt då att bara uppmärksamma källan till branden.
Min syster + systerdotter bor i San Fernando, (för mig) läskigt nära de drabbade områdena men de har ännu inte uppmanats att evakuera. Usch, går sönder av oro och kan inte koncentrera mig på jobbet. Sitter bara och uppdaterar kartorna.
”Mitt hjärta går ut till alla drabbade” klipp till ställer en fråga för att fiska kommentarer och sidvisningar…
Såklart. Det är så det funkar. Det är upp till dig om du vill bidra eller inte, vilket du uppenbarligen ville.
Aboslut!
Men hade en Influencer gjort samma sak, använt någon annans tragedi för att tjäna lite pengar så hade garanterat Camilla skrivit ett inlägg om hur smaklöst och gränslöst det är.
Lite OT men detta uttryck, ”mitt hjärta går ut till….”, har det funnits länge eller är det en av alla nymodiga försvenskningar av engelska uttryck (my heart goes out to..) Tycker det låter väldigt stolpigt på svenska.
Det är direkt översatt från engelskan och inte ett uttryck på svenska så du har rätt i att det låter stolpigt.
Ja, det här är hemskt på så många sätt. Samtidigt, det här är bara ännu ett exempel på hur fartblinda vi människor är. Ständig tillväxt till varje pris har en kostnad, och det är tämligen kört. De som är medelålders + har inte så mycket att frukta, men yngre och framförallt deras barn, de har rätt dystra framtidsutsikter.
Men det är inte världen som går under, det är människorasen. Inte med en smäll, mer med ett sakta borttynande. Nä, nu ska jag handla litet mer på Shein, och boka sportlovet på Maldiverna. Man måste ju unna sig, det är en mänsklig rättighet.
Tror ni att rika människor (om vi nu ska kategorisera dem som en grupp där alla är likadana) beställer kläder från Shein? Tror ni att de äter halvfabrikat kött? Tror ni att de är outbildade och oengagerade? Tror ni att de köper gamla bilar med ineffektiva motorer som pumpar ut bensin? Undrar genuint! De har till skillnad från många andra valmöjligheten att leva på ett bättre sätt, och absolut att många skiter i miljön, men många gör inte det. Det går inte att säga att det är de rika som förstör och de fattiga som försöker rädda, bara för att man som fattig är bitter över att man inte har råd att flyga.
Det här var ett generellt svar till hela detta kommentarsfält där folk inte har sympati för att ”de är rika”, inte bara till dig Anonym! Håller helt med om din kommentar att vi människor är fartblinda
Hur blev Sigge Eklund så rik? Vad är han känd för, förutom den ointressanta podden med Schulman?
Bok? Vad mer? Vill också veta.
Står på wikipedia att han gjort allt möjligt men uppväxt i Akalla så verkar self made. Snyggt jobbat isf!
Self made är ett snällt sätt att beskriva det när man har en pappa som varit rådgivare till Palme och chefsekonom på SEB, och farföräldrar som var Dramatenskådisar. Lovar att hans nätverk under uppväxten sett rätt annorlunda ut jämfört med många andras. Socialt och kulturellt kapital i mängder.
Aha, tack för upplysningen. Nej det var ju ett hyffsat kontaktnät..
Men pappan Klas Eklund verkade vara så upptagen av sin egen förträfflighet att han inte gav så mycket notis om Sigge. Det har Sigge skrivet om i en bok som heter typ ”det är 1985 och det snöar”
Det betyder ju dock inte att han inte haft nytta av kontaktnät och kulturellt kapital.
Den boken är för övrigt helt otroligt bra
Akalla på 80-talet var inte det tuffa Akalla som du ser idag. <3
Nej, inget var lika dåligt som idag men även på 80 talet var inte Akalla där det ”fina folket” bodde.
Nja, det har du delvis fel i, faktiskt, inte det fina folket såklart men det var inget utsatt område. Hela området var nytänkande, fanns bl a brf:er vilket inte var vanligt då. Många socialdemokrater satte en ära i att bo som vanligt folk, Palme bodde t ex i radhus i Vällingby. Så Eklund gjorde samma.
Uppmärksammat var att Gunnar Sträng, finansministern, hade ett eget stenhus i Gamla stan. Han var son till en sopgubbe och uppvuxen i en f d statarbarack. Annan bakgrund än t ex Palme, som var överklass.
Hur som, ingen vet riktigt hur länge Eklund bodde i Akalla – den som orkar kan leta rätt på en instagrambild för några år sedan när Sigge och hans extremt förmögna bror Fredrik knackar bo den lgh där de bodde och tar en bild vid nuvarande ägares köksbord med en text under som dröp av sirapsnostalgi. Extremt kul, inte minst för att de själva tog sig på sånt extremt allvar.
Fast jag tror inte han är det.. Dom hyr väl alltid hus i USA. Visst får han väl in bra pengar via podden, men det verkar inte som att de har råd /inte kan köpa där?
Förutom podd och bok så har han väl jobbat med Filip & Fredriks TV-program vill jag minnas. Skulle inte förvåna mig om hans superrika bror hjälpt honom finansiellt med flytten till USA.
För kanske tio år sedan drog han och Alex in en halv miljon var per poddavsnitt
”Bland dem som nu drabbats finns Gunilla Persson, känd från Melodifestivalen och realityserien Svenska Hollywoodfruar, samt paret Sigge och Malin Eklund.
Även Gunilla Persson, känd från realityserien Svenska Hollywoodfruar och Melodifestivalen, har berättat om hur hon tvingats lämna sitt hem.”
När du ber chatgpt sammanfatta grejer behöver du fortfarande läsa igenom, Camilla.
Pinsamt
Det var det första jag tänkte när jag läste.. det är jättetydligt att AI skrivit den här texten (i alla fall delar). Tonen och stilen på texten är annorlunda än vanliga inlägg här och jag tycker inte det blir bra.
Haha jag tänkte skriva en kommentar om det jag också men så hade du redan hunnit före. Så uppenbart!!
Hon kan inte läsa igenom för hon har faktiskt skadat nageln!!
”Mitt hjärta går ut till alla”… nog är det en bot som skrivit det här
Kommer ihåg ett avsnitt från Real Housewives of Beverly Hills där en husfrus hus brann ner… Hon var självklart ledsen och det var hemskt. Det var hennes ”primary home”, utöver det fanns hus på Hawaii och i Aspen samt lägenheter i LA, NY och Europa. Samt att hon sa ”vi hade ju skidorna där… skidorna är borta”.
Vi bodde i Kalifornien när en av dessa hemska bränder rasade. Alla bergen så långt ögat nådde var svarta och förkolnade. Jag minns alla gamarna som flög omkring överallt – de hittade mängder av ihjälbrända djur som inte kunnat fly undan elden. Överallt. Det var fruktansvärt hemskt.
Svarar Camilla: Jag skulle prioritera min hund.
Jag vet, jag vet, jag minns ÖS tråden, men som jag svarade då, svarar jag nu. Min hund.
Men OK
Jag med, alla gånger! Inget snack om saken.
Förutom familjen skulle jag väldigt gärna försöka få med alla fotoalbum.
tur har man telefon och ICLOUD
Tyvärr hade inte mina föräldrar det på 80talet så har en del fysiska album också här hemma.
Såg ett liveklipp där en man satt med sin hund i sitt hus med elden brinnande runt om sig. Han satt och pratade med hunden och sa att om det går illa så hamnar de någonstans tillsammans. Så hjärtskärande att se och lyssna på. Vet ej hur det gått för sändningen avbröts.
Ska försöka hitta vad som hänt honom.
Fick tårar i ögonen av att läsa detta. Hoppas det går bra för dem!
Gud så sorgligt. 🙁
Om det är det man får upp när man googlar ”trapped man dog california fire” så klarade de sig
Call me cold hearted men känner noll sympati att kändisars lyxhus brinner. De flesta har dessutom x antal andra bostäder så ett hus mindre känns knappt för dem. Varför inte fokusera på folk som verkligen drabbas av detta istället för kändiseliten.
Varför ska Bloggbevakning (som skriver om kändisar) göra det? Det görs ju redan på nyhetskanaler.
Man önskar ju inte död och lidande på någon människa och naturligtvis är det fruktansvärt att förlora sitt hem och sina ägodelar oavsett hur rik man är (dock såklart betydligt tuffare om man även förlorar inkomst, inte har stor buffert, inte har bra försäkring, osv). Och även här påverkas säkert många ’vanliga’ människor och även djur. Men kan ändå känna att det finns en viss grad av…. rättvisa… i just denna katastrof, jämfört med de flesta. Oftast drabbas ju fattiga människor, som lever modest, värst av naturkatastrofer (av många olika skäl, finns en hel vetenskap om detta). Här handlar det främst om extremt rika människor, många av dem har dessutom en livsstil som bidrar opropriortionerligt mycket till att desa händelser blir allt vanligare.
Lägg dessutom till att det finns många kända och inflytelserika människor här, som har plattformar de nu skulla kunna använda till att påverka i rätt riktning. En hemsk situation onekligen, men kanske, kanske kan det komma något gott ur den?
Sanna Bråding tuffar på med att rädda alla utom sig själv. Medverkade ii Nyhetsmorgon från en sjukhussäng idag om att förgiftad mat för hundar/katter hittats ute på Södermalm i Stockholm.
Sluta tjata om Sanna!
Jag har varit i den här situationen under den stora skogsbranden i Västmanland 2014.
Kan säga att det viktigaste var att få med djuren, plånbok med kontokort samt datorn och telefonen. ( Vi hade typ en kvart på oss att evakuera)
Foton,kläder och allt annat materiellt krafs hade jag inte en tanke på att ta med.
Fattar mest inte varför man bosätter sig i områden där det, utan undantag, är mer eller mindre stora bränder varje år. Det blir ju lite som en lotteri, kanske, kanske kommer branden inte hit, till min gata, hus, kvarter, detta år. Försäkringsbolag har just därför sagt upp många av sina kunder där. Man måste ju inte bo i dessa områden, i sina mångmiljon hus, med barn & husdjur och därmed utsätta dem för detta, bara för att föräldrarna, vill bo på flådigt ställe.
På TikTok spekulerar amerikaner i hur branden uppstod. En kvinna vid namn ally carter har tidigare pratat om allt med som skulle komma fram med p diddy, Jay z osv. Hon har helt enkelt ”förutspått” en massa som nu har hänt. Hon har även sagt att det kommer ske ”accidental fires” I LA där kändisars / politikers hus kommer brinna ner för att all bevismaterial ska försvinna… vad tror ni?
Det bevismaterialet har nog kändisar och politiker eldat upp för länge sen.
Bevisen är inte bara material utan hela hem och bostäder, platser där allt kan ha ägt rum.
Jag tror att många av dessa bränder, men även brottslighet i olika former (t.ex. terrorhot), är iscensatta för att främja både klimatagendan och annat som ligger i tiden. Detta för att styra befolkningen att tycka till i olika infekterade frågor. Det är inte ens säkert att dessa klimatförändringar ens är orsakade av människan, utan kan helt enkelt vara en naturlig ordning som genom historien tar sig olika uttryck i väder m.m. Man vill dock påskina att så är fallet genom att stora forskningsanslag finansierar en sådan sanning för att förmedla just den bilden.
Med det inte sagt att vi nödvändigtvis måste konsumera som vi gör, inta substanser så fort livet händer eller på annat sätt leva enligt den västerländska normen. Pandemin fick mig att tänka i nya banor beträffande det mesta. Förut svalde jag med hull och hår det jag läste och blev ombedd att tycka (iaf inom den akademiska världen) medan jag idag ser betydligt mer kritiskt på saker och ting.
Hahaha omg.
Skogsbränderna blir värre och värre för varje år men ”klimatförändringarna är fake news” så ”lets drill baby, drill” 🥰
Haha, intressant logik du har i ditt resonemang. Vem är ”man” här? Du vet att en absolut majoritet av världen kapital finns i händerna på individer och företag vars intresse är helt i andra riktningen, alltså att producera och konsumera MER (inte mindre)? Inklusive inom fossilenergi-sektorn. Vem är dessa ”man” som vill påskina att klimatförändringarna är värre än de är? Snarare är det så att ”man” länge har pumpat en massa pengar in i pseudovetenskap för att förneka klimatförändringarna och dess risker. Propaganda som du uppenbarligen har gått på. Grattis!
En stor del av den amerikanska befolkning är ju helt jävla dumma i huvudet.
Och så en selfie på det. Såklart.
Hemskt att förlora sitt hus oavsett hur mycket pengar man sitter på. Lätt att säga att om man har kapital är det bara att köpa nytt och det stämmer såklart. Men det personliga går ju inte att ersätta.
Känns som att ivartfall majoriteten av bränderna måste vara anlagda. Vad är sannolikheten att det börjar brinna på typ sju olika ställen i samma stad, samma dag? Man har ju läst om att lyxhusen plundras, och jag kan verkligen tänka mig att det är lukrativt för folk som lever på gatan att starta en brand i ett lyxområde pga det. Bara en gissning såklart.
https://sverigesradio.se/play/artikel/8854259
Det ser ut att stämma!