UnderbaraClara utökar familjen

Nog är det en liten click bait hon bjuder på här, så för att förtydliga – De ska skaffa HUNDVALP, inte en människobebis.
Vad det blir för en fyrbent sak går hon inte in på här, men om vi tar och kikar lite på inlägget hon skrev i somras, där hon resonerade kring raser och adoption så skrev hon följande:

  • Border collie?
    Hennes man växte upp med en sådan och hunden de skaffar SKA vara med överallt, arbeta och valla får, men hon var ändå orolig för att rasen skulle vara för ”extrem” för familjen och att hunden inte skulle få tillräckligt med stimulans.
    Tänk om fler kunde tänka på det innan de köper en brukshund för att ha som sällskap hemma och som får gå på små korta koppelpromenader? (Camillas kommentar)
  • Lapsk vallhund?
    En duktig, arbetande hund som tål alla väder och som använts till renskötsel i århundraden. Enligt Clara är den inte  sönderavlad utan väldigt frisk till både kropp och psyke och kanske en bättre sällskapshund än Border collien?
  • Adoption/omplaceringshund?
    Hur kan man vara säker på att deras psyke är stabilt och vågar man adoptera en hund vars bakgrund är okänd? Visserligen är både Clara och Jakob hundvana, men hon skriver samtidigt att hon inte orkar med en problemhund en gång till och särskilt inte i kombination med barn.


Förhoppningsvis har de inte gjort som Kronprinsessfamiljen och skaffat sig en ”kukbajshund” – en Cockapoo – och får Svenska Kennelklubbens medlemmar på halsen. 😉
Hunduppfödare av renrasiga hundar kände sig kränkta över att Kungahuset valde en blandrasvalp framför en renrasig hund, och de krävde att Kungen skulle fråntas sin roll som SKKs höga beskyddare.
SKK kommer inte, som några kräver, att frånta H M Konungen titeln SKKs höga beskyddare för att hans barn har valt en blandras, informerade Svenska kennelklubben på sin hemsida. Pheeew!

Förhoppningsvis har inte Clara några sådana höga titlar på sitt CV utan kan välja hundras som hon vill.

Hur tänkte ni när ni valde hundras/adopterade vovve?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *