Var går gränsen?

Hat på sociala medier är just nu en het potatis och någonting som ska tas på största allvar. Det är ett utbrett problem, men det som man bör vara försiktig med är att blanda ihop hat med kritik, men var går gränsen?
Är det så att ju mer offentlig du är, desto mer kritik ska du tåla? Kritik? Satir? Häckel? Humoristiska gliringar? Elaka gliringar?  Och från vem? Etablerad media? Privatpersoner? Semi-offentliga/privatpersoner?
En offentlig person till en annan eller en privatperson till en offentlig person? Eller en privatperson till en semi-offentlig person?
Jag skriver det här inlägget med det största av frågetecken och vill veta hur ni ser på saken.

Inlägget här uppe är skrivet av journalisten Johanna Bladh som även profilerat sig som en förespråkare för kvinnors rätt till sina egna kroppar, och i det inkluderas även aborträtten. 
Hon är även en kollega till mig och jag räknar henne även som min vän, vilket är varför jag vill be om er synvinkel här eftersom jag riskerar att inte vara helt objektiv här.

Så…
Johanna har publicerat många ”instagram vs reality” på sitt konto, där hon även normaliserat saker som kroppsbehåring, bröst, mens och hur det är okej att se alldeles ”vanlig” ut på sociala medier och att man inte alltid behöver välja den ”snyggaste” bilden på sig själv – för att dra ner utseendefixeringen en smula.
Detta har retat gallfeber på ett gäng kvinnor på Instagram som driver med, fördummar, häcklar och nedvärderar, i princip allt Johanna publicerar på sina sociala medier.
Dessa kvinnor kan väl räknas som smått semi-offentliga, efter de även har en podd som Johanna ofta omnämns i, på ungefär samma sätt som jag beskriver här ovan. Kan tilläggas att en av dem även själv publicerat liknande ”Instagram vs realityinlägg” med en kropp som nog skulle klassas precis lika normaliv som Johannas – vilket är vad mycket av deras kritik handlar om.

En av kvinnorna har skapat en höjdpunkt på sitt Instagramkonto där hon samlat många av sina allra bästa (enligt henne själv) inlägg om Johanna och det vill inte säga några. 
Det kan se ut så här, och då är det här ändå bara en bråkdel av inläggen:

Johanna och jag är som sagt vänner, men tycker inte alltid lika om saker och ting.
Jag kritiserade bland annat det inlägg som hon publicerat och som Ellos lyfte fram eftersom det framstod som en smula tondövt i mina öron.
Syftet var bra men hade kunnat göras på annat vis enligt mig, men där var ni MÅNGA som absolut inte höll med mig, så…

Här är jag dock intresserad av vad ni tycker och varför?
Hur resonerar ni?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *