Jennifer Paatere, 23, och Annie Dahlberg, 24, utsattes för övergrepp i ”Paradise hotel”, men fick inte prata om det i ”Studio paradise”, programmet där deltagarna i efterhand diskuterar avsnitten.
– Vi hade ändå tänkt att vi skulle kunna få förklara lite saker som är bortklippta och hur vi har känt, men nu får vi inte prata om det utan det kommer inte tas med alls, säger Jennifer Paatera.
Jennifer Paatera och Annie Dahlberg tystades
Veckans avsnitt av ”Studio paradise” spelades in på måndagskvällen, men att de inte fick prata om det förklarade produktionen med att Toby Johnson, 21, som utförde övergreppen, själv inte skulle vara på plats.
– Det svaret vi har fått fram från produktionen är att han inte kan försvara sig och att det kan leda till förtal, säger Annie Dahlberg.
– Man har fått höra att ”det ni säger kan användas emot er”.
Hon upplever det som att produktionen inte alls har lyssnat på varken henne eller Jennifer Paatera och att deras känslor har blivit förminskade. // Från Aftonbladets artikel
Så här sa de två utsatta kvinnorna till Aftonbladet, efter att Viaplay tagit beslutet att ta ner hela den nuvarande säsongen av Paradise Hotel. Läs om anledningen till det HÄR om du missat vad som hänt.
Min spontana åsikt är att produktionen egentligen inte var särskilt oroad över förtal mm, utan att det mer handlade om att de ville vara först med att agera, vilket de riskerat att inte bli om de tillåtit kvinnorna att prata om saken under inspelningen av Studio Paradise.
Produktionen hade kunnat klippa bort alltsammans, men bollen hade fortfarande varit i rullning då, vilket hade riskerat att snuva produktionen på det ”kraftfulla agerande” som de nu stoltserar med, trots att det gått många långa månader sedan övergreppen faktiskt begicks.
Givetvis är förtal fortfarande på tapeten efter #metoo där mer än en kvinna dömts för just förtal för att ha pekat ut sin förövare, men jag tror spontant inte att det är vad detta handlar om.
Jag tror helt ärligt att kanalen mer tystade kvinnorna för att själva kunna vara först med att agera, snarare än av rädsla för förtal.
Så här skriver Elaine Eksvärd om saken på Instagram:
