Jon och Janni försvarar sin diktaturturism

Hand upp, alla som tror att Jon och Janni genuint är intresserade av att förändra diktaturen Saudiarabien med hjälp av turism.
*hör ljudet av syrsor*

Hand upp, alla som tror att Jon och Janni skiter totalt i att de lyxturistat i en diktatur och drar den här förklaringen ur röven, nu när kritiken blivit lite så där jobbigt intensiv?
Pengar, pengar, pengar!

??‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️??‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️??‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️??‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️???‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️??‍♀️??‍♂️???‍♀️??‍♂️????‍♀️?

Jag tycker den här kommentaren från Jannis Instagram summerar det hela rätt bra:

Privatflyg trots klimatkris till ett land i klass med Ryssland, betalt med skatteflydda pengar. #nofucksgiven

Så här har norska Amnesty kommenterat på Jannis inlägg:

Läs här om du missat vad som hänt här. 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *