Jon och Janni Olsson Delér har kritiserats för att, inte bara resa till utan även för att ha fått betalt för att marknadsföra Saudiarabien och staden ”Jeddah”. Deras försvar lät så här.
Nu har influencern @mrs_lindh tagit till Instagram för att försvara sina resor till Dubai, och skriver följande:
Som om jag som en ensam individ kan påverka hur ett land ska styras?
Som om jag ska välja bort länder som är så nära mitt födelseland att jag nästan känner mig hemma?
Som om jag inte reser till länder som utifrån väst anses bra men som har egna inrikespolitiska utmaningar?
Som om jag ska döma ett helt folk och kultur baserat på deras regim?
Då finns det även länder i väst vi hade behövt undvika.
.
I våra val kommer vi ibland behöva välja. Det kan anses som dubbelmoral kanske, men om vi ska vara helt fria från dubbelmoralen så kommer vi att behöva undvika väldigt mycket. Vi är alla en del av ett större sammanhang. Ett sammanhang där varje individ är en droppe i havet. Ingen kan göra allt, men alla kan göra något.
.
De som kan göra förändringar är våra makthavare och stater… inte en individ, inte jag.
Vad tycker ni om hennes resonemang?
Är det skillnad på hennes och andras resor till Dubai, just pga att hon har sitt ursprung i Mellanöstern, närmare bestämt i Iran? Tolkningsföreträde?
På sociala medier går det mer eller mindre att kritisera allt och alla om man skulle vilja, så man får välja sina strider.
Så är det med det mesta faktiskt. Är det problematiskt att stora förebilder gör si eller så?
Ja, absolut… men det är betydligt mer problematiskt om en influencer får betalt för att göra si eller så, och då får det bli där krutet läggs.
Hur tänker ni där?
