Kommer ni ihåg de här tröjorna? De kräver ingen utslätning!! SÅ praktiskt och effektivt! Isabella? En ny affärsidé kanske? Bring the bubble shirt back to Sweden?
Det här steamerskåpet slätar inte enbart ut skrynklor, utan den har också en funktion som ger en uppfräschning av kläderna samt tar till 99,9% bort pollen, damm och kvalster. Så efter att ha använt en tröja en hel jobbdag får den hängas in i skåpet där all lukt försvinner med hjälp utav ångan. Går även att sätta in en doftservett i ett filter som gör att kläderna luktar nytvättat. Så himla smidigt, och vi slipper gå till kemtvätten med kläder som inte blivit smutsiga.//Isabella
Själv äger jag extremt få plagg som kräver kemtvätt men visst slänger även jag kläder i tvätten som inte är smutsiga utan bara är ofräscha och då skulle ju ett uppfräshningsskåp vara händigt att ha där hemma. (Nej, jag vill inte ha ett samarbete bara för att jag skrev så utan det var endast en reflektion.)
Det skulle kunna stå i studion bredvid Ms vinkyl som inte heller fick plats någon annanstans utan förpassades in dit, men med en prislapp på hela 23 000 kr så är och förblir det en dröm. 🙂
Vad kostar det att lämna in kläder på kemtvätt? Ni som vet, hur många plagg skulle det krävas innan den här lilla babyn betalat sig själv?
Finns inte också risken att man kanske använder sig av det här skåpet lite för mycket till slut?
Som en ”deo-dusch” fast för sina kläder? Hur många gånger kan man steama ett plagg ”rent” innan gränsen är nådd? 5? 10? Tills det morrar åt en och försöker kräla ur tvättkorgen på egen hand när man gläntar på garderobsdörren?
Jag brukar hänga in skrynkliga kläder i badrummet om jag ska duscha varmt lite längre – det fungerar också ska tilläggas. Plaggen blir kanske inte kvalsterfria, men dock skrynkelfria. 🙂
23 000 kr för ett steamskåp?
Rimligt eller rackars dyrt?
