Stora Influencerpriset går från magplask till torrlagd pool

Förra årets ”Stora Influencerpris” – anordnat av Influencers of Sweden – var enligt de som var där, något av en platt och smått pinsam tillställning.
Det bjöd inte på någonting förutom ett glas bubbel och popcorn och uppslutningen var så pass dålig att efterfesten mest bestod av arrangörerna.
Den här gången har galan gått från torftig till..ja, vad ska man kalla det? ”Näst intill icke existerande”?

De gick nämligen av stapeln endast online, och innan jag såg Ida Wargs uppdatering om det så visste jag inte ens om att det pågått en nomineringsprocess.
Så väl hade det spridits.
Om det här är vad deras ”gala” ska vara så kan de lika gärna lägga ner det på en gång.
Lifestyle Awards gick av stapeln i ny regi för några veckor sedan och trots det så fanns det både influencers på plats och Alex Erwik på Erwik Communications hade fått tag i mängder med spons. En riktig gala med både mat, dryck, gäster och priser – så det går alltså fortfarande att ordna ”riktiga” blogg-galor om man anstränger sig lite.

Men grattis till alla vinnande influencers – om de nu ens vet om att de vunnit. 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *