Nyheter24
Annons

Östlund och Abbasi jagar EFA-priser

Publicerad: 8 nov. 2022, kl. 10:02
Uppdaterad: 8 nov. 2022, kl. 11:07
Ruben Östlunds film 'Triangle of sadness', som vann Guldpalmen i maj, har nu chans att ta hem fem priser på European Film Awards. Arkivbild. Foto: TT

Ruben Östlunds drift med de snuskigt rika har chans att vinna priser i kategorierna bästa film, bästa regissör, bästa manus och bästa manliga skådespelare. I den sistnämnda kategorin är det Zlatko Buric som har nominerats för sin roll som rysk oligark i "Triangle of sadness".

"Triangle of sadness" har också möjlighet att vinna European University Award – vilket ger Östlund ett försprång i kampen om antalet priser.

För den svensk-iranske regissören Ali Abbasi ser det nästan likadant ut. Hans thriller "Holy spider" är nominerad för bästa film, bästa regissör, bästa manus – och bästa kvinnliga skådespelare. Det är Zar Amir Ebrahimi som har chans att vinna pris i skådespelarkategorin.

I dokumentärgenren märks framlidne Mantas Kvedaravicius uppmärksammade film "Mariupolis 2". Den tävlar mot bland andra "A house made of splinters" av Simon Lereng Wilmont, ett filmprojekt gjort i samarbete mellan Danmark, Finland, Sverige och Ukraina.

När den långa nomineringslistan avslöjades i somras fanns även Tarik Salehs film "Boy from heaven" och Magnus Gerttens dokumentärfilm "Nelly och Nadine" med, men de har nu fallit bort i konkurrensen.

Pristagarna avslöjas vid en ceremoni i Reykjavik den 10 december.

Rättat: I en tidigare version fanns inte nomineringen till universitetspriset med.

Ali Abbasis film 'Holy spider' utsågs tidigare i år till Danmarks Oscarsbidrag. Nu tävlar den om fyra priser på European Film Awards. Arkivbild.
Ali Abbasis film "Holy spider" utsågs tidigare i år till Danmarks Oscarsbidrag. Nu tävlar den om fyra priser på European Film Awards. Arkivbild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons