Nyheter24
Annons

Musiker i Lasse Stefanz föll ihop på scen

Publicerad: 11 maj 2025, kl. 14:06
Uppdaterad: 11 maj 2025, kl. 15:56
Lasse Stefanz deltog i förra årets Melodifestival. Foto: Jessica Gow/TT

En bandmedlem i dansbandet Lasse Stefanz kollapsade på scenen under en spelning i Skurup i lördags.

Ämne:

Kändis

Några låtar in i konserten föll bandmedlemmen ihop. Konserten stoppades och han fick ledas av scenen, skriver Kristianstadsbladet.

— Det är så här att vi måste avbryta kvällen. Vi vet inte vad som har hänt och vet inte hur det går. Vi är positiva, men vi kan inte fortsätta, sade bandet till publiken.

Publiken uppmanades att hålla sig undan för ambulanspersonalen. Efter ungefär en halvtimme kom ytterligare en ambulans.

En till sjukhus

Produktionsbolaget LS Tonart bekräftar på söndagen att en av bandmedlemmarna fick åka in till sjukhuset.

”Det som kan sägas just nu är att en av medlemmarna i Lasse Stefanz blev dålig igår under spelningen i Skurup och fick åka in på sjukhus för observation”, skriver LS Tonart i ett sms till Kristianstadsbladet.

Bandets frontfigur Olle Jönsson säger att han hoppades på det bästa för sin vän och bandkollega men att han inte vill kommentera händelsen ytterligare.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons