Nyheter24
Annons

Tittarna rasar på snuskiga dock-scener i TV4:s Nyhetsmorgon

Publicerad: 3 juni 2025, kl. 15:43
Uppdaterad: 3 juni 2025, kl. 15:48
TV4
Jenny fick ett väldigt speciellt besök under Nyhetsmorgon. Foto: TV4

Det var under TV4:s Nyhetsmorgon som Jenny Strömstedt fick besök av återförsäljare Jesper Karlsson. Men hans besök skulle få många tittare att se rött.

Nyhetsmorgon har varit TV4:s mysiga morgonprogram sedan 1992. Programmet sänds varje dag och har kommit att bli en del av många svenskars vardagsrutin.

Profilerna som håller oss sällskap i rutan har kommit att bli inte bara omtyckta utan riktigt folkkära. Några av de som ofta dyker upp i rutan är Jenny Strömstedt, Steffo Törnquist, Maria Forsblom, Martin Järborg, Rania Shemoun Olsson och Jenny Alversjö

TV4
Jenny Strömstedt och Steffo Törnqvist är en del av många svenskars vardag. Bildkälla: TV4

Någon som också titt som tätt dyker upp är läkare Marcus Olausson. Den med ett skarpt öga kan fler än en gång ha suttit och gnuggat sina geniknölar över var de sett honom tidigare. Och det var i TV4 men i Gladiatorerna som gick på fredagar.

Annons

Men i dag får han alltså besvara tittarnas frågor om kropp och knopp. 

Varje morgon i programmet tas olika, aktuella ämnen upp, det provas mat och bjuds in gäster. 

Och under helgen... då kan man minst sagt säga att studion fick besök av några... speciella gäster, vilket det var delade meningar om. 

Tittarna rasar mot TV4:s Nyhetsmorgon

Annons

Under helgen gästades nämligen Nyhetsmorgon av Jesper Karlsson som arbetar som återförsäljare. Det han säljer är så kallade "barbaras", alltså sexdockor. Anledningen till att han bjudits in, och fått ta med sig ett par av dockorna, var att försäljningen just nu ökar. 

TV4
Scener från TV4:s Nyhetsmorgon. Bildkälla: TV4

98 procent av köparna är män och 2 procent är kvinnor. 

TV4
Ev av dockorna i TV4:s studio. Bildkälla: TV4
Annons

Men gästspelet var inte så uppskattat av tittarna. 

TV4
Några av kommentarerna under videon. Bildkälla: nyhetsmorgon/facebook

Många ansåg nämligen att det hela var smaklöst och onödigt samt att det finns en rad andra saker man kan ta upp i TV4:s Nyhetsmorgon. 

Vad tycker du?

Kommentarer

Annons
Annons
Annons