Nyheter24
Annons

Hon gör enda svenska filmen i Venedig

Publicerad: 4 sep. 2025, kl. 17:52
Lovisa Sirén 2022. Foto: Christine Olsson/TT

Enda svenska officiella bidraget till årets Venedig-festival är kortfilmen ”Utan Kelly”. Regissören Lovisa Sirén och hennes huvudrollsinnehaverska Medea Strid är uppklädda för galapremiär när TT träffar dem. Nu är vi så peppade på att få visa filmen, säger Lovisa Sirén.

Hennes film handlar om den unga mamman Esther, som har dottern Kelly och som inte längre bor tillsammans med barnets far. Nu ska hon för första gången lämna dottern till sitt ex, som ska ha henne en vecka, och detta får henne att bli desperat av längtan efter sin dotter. Hon går runt i Stockholmsnatten och söker tröst.

Att vara enda svenska bidrag på årets festival känns naturligtvis bra, säger Lovisa Sirén.

— Nu är vi så peppade på att få visa filmen. Det känns betydelsefullt att bli utvald och att få komma hit. Det är ju tufft att vara filmarbetare. Det öppnar upp möjligheter att få göra fler filmer. Om vi vinner tävlingen kommer det att göra att fler vågar satsa på mig för nya filmer.

Egna erfarenheter

Lovisa Sirén, som är gravid, berättar att hon fick sitt första barn när hon var 20 år gammal, och att vissa erfarenheter från det egna livet färgat av sig på ”Utan Kelly”.

Annons

— Jag har gått igenom en liknande erfarenhet. Det var de känslorna jag ville berätta om, hur det kan bli vid en separation, inte minst när ett litet barn är inblandat.

Lovisa jobbade som filmlärare på en folkhögskola och det var där hon lärde känna Medea Strid, som har som vardagsjobb att arbeta i butik.

— Jag tyckte att det fanns något hos henne som gjorde att hon kunde passa för den här rollen.

Överraskande sexscen

Det finns en kort men överraskande explicit sexscen i ”Utan Kelly”.

Annons

— Jag har inte tänkt mig någon slags censurerad variant, även om jag fattar att den kanske inte kan visas överallt. Det är något vi inte har pratat om. Och SVT har varit med och producerat och godkänt för Sverige, säger Sirén.

— Jag kände att det skulle vara kul att göra en explicit sexscen i filmen och då är det det som gäller.

Lovisa Sirén gjorde för några år sedan långfilmen ”Maya nilo”, och har planer på att göra en ny långfilm, säger hon.

Och Medea Strid vill satsa på en professionell skådespelarkarriär.

— Först och främst en teateruppsättning med premiär nästa vår, säger hon.

Medea Strid i kortfilmen "Utan Kelly". Pressbild.
Medea Strid i kortfilmen "Utan Kelly". Pressbild.

Fakta: Lovisa Sirén

Ålder: 38.

Bor: Stockholm.

Yrke: regissör.

Ttidigare filmer: "Himalaya", "Pussy have the power", "Audition", "Baby", "Kollektivet", "Maya nilo", "Thunder in my heart".

Aktuell: Med filmen "Utan Kelly" på filmfestivalen i Venedig.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons