Joakim Lundells 15 år i offentligheten innehåller mycket av allt.
Genom realityserien ”Kungarna av Tylösand” blev han i början av 2010-talet känd som ”Jockiboi” och började därefter blogga och lägga upp innehåll på Youtube.
Innehållet bestod av festande, offentliga provokationer, extrema ”pranks” och äckliga utmaningar. Allt för att skapa reaktioner och klick.
2011 träffade han sin blivande fru Jonna Lundell, då 17 år, på en marknad. För att få hennes uppmärksamhet hängde han ut henne som en ”slyna” han legat med på sin blogg. Hon svarade med att polisanmäla honom.
Fem år senare gifte de sig efter ett uppmärksammat frieri på branschgalan Guldtuben. Joakim Lundell tog sin frus efternamn, enligt honom själv som ett symboliskt steg för att bryta med sitt destruktiva tidigare liv.

Joakim Lundells mamma nekar
Parets gemensamma Youtube-kanal hade vid det laget fått sitt stora genombrott och de kommande åren exploderade deras popularitet – inte minst bland barn.
Kanalen ”Familjen Lundell” (tidigare ”Jocke & Jonna”) blandar familjeliv med underhållning och resor. Den hör till Sveriges största och passerade tidigare i år 1 miljard visningar. Paret rankas konsekvent bland landets mäktigaste i sociala medier i Medieakademins Maktbarometer.
2017 släppte Joakim Lundell självbiografin ”Monster”, som beskriver en svår barndom i fosterhem och en bakgrund med hemlöshet och droger. Lundell, som placerades i familjehem när han var åtta år gammal, beskyller i boken sin mamma för grova psykiska övergrepp.
I TV4:s dokumentär ”Joakim – ett övergivet barn” från 2025 framgår att han, i socialtjänstens journal, beskrevs som ett ”övergivet barn på så sätt att ingen av hans föräldrar har förmågan att ta hand om honom". Där framgår också att mamman inte ansåg sig kunna hantera sonen, som beskrevs som utåtagerande och orolig.

SVT släpper dokumentären "Hatet"
Mamman avfärdar Lundells anklagelser om psykiskt våld som osanna. Lillebrodern Christofer ”Chrippa” Lundström – även han influerare – anklagar Lundell för att överdriva för egen vinning.
SVT:s ”Dokument inifrån” har granskat Joakim Lundells bild av barndomen och det hela har resulterat i dokumentären "Hatet". Det första programmet av tre släpptes på tisdagen.
Hjärnan bakom dokumentären är journalisten Bo-Göran Bodin.
Bodin är kanske mest känd som den journalist som år 2012 avslöjade den så kallade Saudiaffären. Bodin och Daniel Öhman kunde då avslöja hur Sverige genom myndigheten FOI hjälpte diktaturen Saudiarabien med att planera en avancerad vapenfabrik.
Avslöjandet ledde till att Tolgfors avgick år 2012, rapporterade då Aftonbladet. För sina reportage har Bodin bland annat belönats med Stora journalistpriset, Guldspaden, det europeiska priset Prix Europa och amerikanska IRE Medal.

— Det här kommer få människor att se det här från ett annat perspektiv, säger Christofer Lundström till Expressen om programmet.
Joakim har snabbt ställt sig skeptiskt till dokumentären och sa i en intervju med Expressen att han inte anser det rätt att gå in och 'peta i en åttaårings trauman'.
– Jag tycker det blir konstigt när man ska in och pilla i en åttaårings trauman. Man måste vara väldigt försiktig när man gör det, sa han.
– Jag hoppas verkligen att de gör det här på ett korrekt sätt. Annars blir det att stampa på alla barn som berättar om sin utsatthet, det kan landa jättefel.
Bo-Göran har nu svarat Expressen med en kommentar.
– Joakim Lundell pratar nu om att vi misstänkliggör ett barn. Vi menar att vi granskar en 40-årig makthavare som i snart tio års tid spridit bilden av den här mamman som en sadist som plågat sin son. Och där han hävdar att bevisen för de här övergreppen finns i hans journaler. De gör inte det. Han har inte pratat om det när han är barn och inte fram till 25-årsåldern heller, säger Bo-Göran.




