Nyheter24
Annons

Henrik Dorsins ”Svenska revyn” till vita duken

Publicerad: 16 dec. 2025, kl. 08:00
Henrik Dorsin framför Scalateatern i Stockholm som han deläger och där "Svenska revyn" spelats sedan september 2024. Foto: Claudio Bresciani/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det blir tredje gången Henrik Dorsins pjäser visas på vita duken. 2017 direktsändes operetten ”Glada änkan” och 2022 ”Scalarevyn” genom Folkets hus och parker.

Den här gången är föreställningen förinspelad, men Dorsin hoppas på samma festliga stämning som tidigare.

— Då kom det in bilder från mindre orter över hela Sverige där folk hade klätt upp sig, åt lite snittar och drack ett glas champagne i pausen. Det kändes så jäkla fint att man gjorde en fest av det, säger han.

Johan Ulveson, Vanna Rosenberg och Henrik Dorsin spelar huvudrollerna i originaluppsättningen av "Svenska revyn" som visas på bio. I höstas ersattes Johan Ulveson av Johan Glans. Arkivbild.
Johan Ulveson, Vanna Rosenberg och Henrik Dorsin spelar huvudrollerna i originaluppsättningen av "Svenska revyn" som visas på bio. I höstas ersattes Johan Ulveson av Johan Glans. Arkivbild.

”Glöms bort”

Många mindre biografer är beroende av lokala eldsjälar, konstaterar Henrik Dorsin. Han vill bidra till deras överlevnad – och att hela landet får vara med.

Annons

— Jag vill inte bli för högtravande, men jag tycker att allt blir väldigt storstadscentrerat och att de mindre orterna glöms bort i många sammanhang, säger han.

— Man kanske inte har råd eller så är det långt till Stockholm. Då tycker jag att det känns kul att på ett litet sätt få bidra till att de också får ta del.

"Det är skönt att slippa vara rolig", säger Henrik Dorsin om huvudrollen i dramat "The Swedish connection" som har premiär på Netflix nästa år.
"Det är skönt att slippa vara rolig", säger Henrik Dorsin om huvudrollen i dramat "The Swedish connection" som har premiär på Netflix nästa år.

Huvudroll i storfilm

Snart syns Henrik Dorsin i huvudrollen i Netflix-filmen ”The Swedish connection” som utspelas under andra världskriget och har premiär nästa år.

— Det är skönt att slippa vara rolig, säger han och konstaterar att han uppskattar växelverkan mellan humor och drama.

På Scalateatern i Stockholm är ”Svenska revyn” inne på tredje säsongen. I januari går man i mål med några sista föreställningar i Malmö. Därefter väntar efterlängtad ledighet och ovisshet för Dorsin.

— Jag har ingenting bestämt. Jag sade till mig själv att, nu gör du klart det här och sedan är du ledig ett tag och då tänker du: vad ska jag hitta på nu?

Fakta: Henrik Dorsin om...

Ledighet:

— Jag är så bra på att vara ledig att det är inte klokt. Jag har mina böcker, mina filmer och mina skivor. Jag kan ta mina promenader och jag kan gå ut och dricka öl på en fredag. Bara en sådan sak. Det har jag inte gjort på år och dar.

Grotescos framtid:

— Det vore kul, men det måste vara rätt grej. Vi har inte gjort någon långfilm. Det vore kul att göra. Men man blir äldre också. När vi började var det bara total galenskap.

Drömsamarbete:

— Jag och Jonas Karlsson har sagt att vi jättegärna vill jobba med varandra. Eller jag vill jättegärna jobba med honom i alla fall, han kanske bara säger det för att vara snäll.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons