Förra veckan bar republikanen Matt Gaetz gasmask under ett möte i kongressen.
Man skulle rösta om ett hjälppaket på 8,3 miljarder dollar till bekämpningen av coronaviruset i USA.
"Extra okänsligt"
Gaetz ville med sin gasmakt demonstrera vad han tyckte om hysterin kring viruset – att det var överdrivet.
Aktionen möttes av hård kritik, demokraten Sean Maloney kallade det hela för "extra okänsligt".
Men nu har republikanen själv blivit ett offer för smittan.
Gaetz har nämligen satts i karantän efter att han varit i kontakt med en coronasmittad person under en sammankomst, skriver Time.
Även republikanen Doug Collins är i karantän. Ingen av dem visar symtom på smittan men de inväntar provsvar.
Skakade hand med Trump

Gaetz ska ha befunnit sig på presidentplanet Air Force One när han fick beskedet – och dessförinnan sågs han skaka hand med Donald Trump, skriver The Guardian.
Nyheter24 har tidigare skrivit om att Vita huset låtit meddela att Trump inte kommer att testas för coronaviruset trots att han varit i kontakt med flera som satts i karantän.
Presidenten har också sagt att han tror att coronaviruset försvinner i april.