Nyheter24
Annons

Maja Hellman släpps – Leif GW Persson om advokaten: ”Utmärkt”

Publicerad: 16 okt. 2023, kl. 11:19
Uppdaterad: 25 okt. 2023, kl. 08:16
Leif GW Persson har varit kritisk mot bevisningen mot Maja Hellman och hennes delaktighet i mordet på Tove.
Foto: Polisen & Henrik Montgomery/TT

Johanna Jansson, tidigare Johanna Leshem Jansson, 20, och Maja Hellman, 19, dömdes till livstids fängelse för mordet på 21-åriga Tove i Vetlanda i tingsrätten.

Både Maja Hellman och Johanna Jansson överklagade domen och vill frikännas för mordet på Tove, och fallet togs upp i hovrätten.

Efter den sista dagen av rättegången släpptes Maja Hellman på fri fot i väntan på domen. 

Leif GW Persson: Därför ska Maja Hellman frias för mordet på Tove

Leif GW Persson har hela tiden varit kritisk mot domen mot Maja Hellman, och ifrågasatt bevisen mot 19-åringen.

Annons

– Eksjö tingsrätt har skrivit en obegriplig dom  där de slagit knut p å sig själva för att får Maja Hellman dömd, säger kriminologen i Nyhetsmorgon och fortsätter:

– Jag vill understryka att det finns omständigheter i utredningen som talar starkt för att Maja inte varit inblandad i mordet.

Maja Hellman släpptes på fri fot i väntan på dom

Efter hovrättens sista dag, och beslutet att släppa Maja fri, hyllar Leif GW Persson advokaten Peter Gillberg. 

– Han skötte sig utmärkt. En försvarare värd namnet, säger GW och fortsätter:

– Maja Hellman kommer att dömas för gravfridsbrott av normalgraden och kommer väl få runt ett och ett halvt års fängelse. Och den tiden har hon redan suttit av i häktet, sa han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons