LILLA EDET. Två poliser skulle rädda ett barn från en misstänkt gisslansituation. I stället påträffade de ett antal narkotikapåverkade livstilskriminella - eller som en av polismännen själv uttrycker det i sin incidentsrapport:
"När vi gick in mötte vi tre män en stod med en spruta i handen och var helt nypåtänd av amfetamin, den andra var hög som ett hus och den tredje gick runt och pillade på saker i lokalen".
I verkstaden där personerna befann sig fanns det bland annat yxor, basebollträn och knivar utspridda. Poliserna kallade på förstärkning men fick nej från länskommunikationscentralen. Den enda lediga bilen i Trollhättanområdet skickades i stället på ett snatteri.
"En snattare kan inte gå före kollegor i hotfull situation"
Senare kom ytterligare två narkotikapåverkade personer i en personbil och polismännen larmade återigen till LKC men fick nej även denna gång. Till slut tvingades de avbryta den husrannsakan som de planerade med anledning av att de hittat narkotika i lokalen och på flera av personerna.
I sina incidentsrapporter är poliserna arga på hur arbetet prioriterats och på att deras område är underbemannat.
"En snattare kan inte gå före kollegor som befinner sig i en extremt hotfull situation", skriver den ene polisen.
"Det får bara inte ske att om man begär hjälp, vägras detta. Man känner sig sjukt utsatt!!!", skriver den andre.