KUMLA. Mobbningen och hatkommentarerna på nätet blev till slut för mycket för den 13-åriga flickan. I fredags ställde hon sig framför ett tåg i Kumla. Kort därefter misstänkte polisen att hon trakasserats av en äldre man.
Nu har polisen gripit en 44-årig man misstänkt för sexuellt ofredande och utnyttjande av barn. Mannen misstänks ha utsatt två flickor varav en är den 13-åriga flickan från Kumla. Enligt Aftonbladet har mannen använt sig av nätnamnet "Bea Larsson" för att ofreda flickan.
48-åringen arbetar som försäljningschef och har även arbetat med en känd idrottsklubb. Han ska även ha tränat ett flicklag i fotboll.
Misstänks ha hotat flickan
Mannen är skäligen misstänkt för brotten, vilket är den lägre misstankegraden. Polisen vill inte uppge exakt vad mannen misstänks ha utsatt flickorna för.
– Det jag kan säga är att mannen är misstänkt för att ha publicerat filmer på internet, som har varit negativa för de drabbade, säger Mats Nylén, kommunikationschef vid polisen i Örebro län, till Sveriges Radio.
Uppgifter till Aftonbladet gör dock gällande att mannen fått flickan att posera naken. Sedan ska han ha hotat att lägga ut nakenbilderna på nätet.
Mannen nekar till brott.