STRÖMSTAD. Det var den 7 september som en fritidsdykare hittade ett paket på 14 meters djup utanför Saltö. Paketet omhändertogs av polisen som kunde konstatera att det innehöll en styckad människa.
Sedan dess har polisen arbetat för att identifiera mannen och nu har man lyckats. Kroppen tillhör en 65-årig man från Göteborg som anmäldes försvunnen i somras, det skriver polisen på sin hemsida.
Sköt ihjäl hustrun med hagelgevär
65-åringen är välkänd av polisen sedan tidigare. Enligt Göteborgs-Tidningen dömdes han för mord på sin hustru år 2007. Han ska ha skjutit henne på nära håll med ett hagelgevär efter ett 30 år långt äktenskap. Kvinnan hade ansökt om skilsmässa några veckor innan mordet.
I våras släpptes han från fängelset och bara några månader senare anmäldes han försvunnen. Det var en tandexpert inom polisen som lyckades matcha 65-åringens tandrad mot den man som försvann i somras.
Polisen vill fortfarande inte kommentera vilka kroppsdelar som hittats samt hur länge de kan ha legat i vattnet.