Nyheter24
Annons

Ekonomiskt stöd för bättre uppkoppling på tåg

Publicerad: 23 feb. 2022, kl. 01:40
Uppdaterad: 23 feb. 2022, kl. 02:00
Nya åtgärder för att förbättra mobil uppkoppling på tågen vidtas. Arkivbild. Foto: TT

Post- och telestyrelsen (PTS) ger 22,5 miljoner kronor i stöd till Telia och Net 4 Mobility för att förbättra den mobila uppkopplingen på tåg.

Ämne:

TT

2020 beslutade tåg- och telekomföretagen att gemensamt förbättra internetuppkopplingen på svenska tåg.

Båda åtgärderna som tilldelas stöd gäller insatser i tunnlar. Telia tilldelas stöd för att anlägga infrastruktur i Åskotts- och Namntallstunneln på Botniabanan och Net 4 Mobility ska anlägga samma sorts struktur i Björnböletunneln på Botniabanan.

"Denna åtgärd kompletterar PTS övriga arbete med mobiltäckningen och syftar till att förbättra möjligheterna till god mobil uppkoppling i de aktuella tunnlarna", säger Catarina Wretman, chef på PTS division för samhällsbehov, i ett pressmeddelande.

Stödet avser den grundutrustning som behövs för att mobiloperatörer ska kunna få in mobiltäckningen i tunnlarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons