Nyheter24
Annons

Världsbanken: Farligt nära recession

Publicerad: 10 jan. 2023, kl. 17:30
Världsbankens chef David Malpass. Arkivbild. Foto: TT

Världsbanken skriver ner sin tillväxtprognos för den globala tillväxten de närmaste åren. Under 2023 beräknas tillväxten till 1,7 procent, vilket är 1,3 procentenheter lägre än prognosen i juni.

Ämne:

TT

Orsaken är det bräckliga ekonomiska läget i världen där ökad inflation, högre räntor, förnyad smittspridning av covid-19 och en eskalering av de geopolitiska spänningarna som en följd av Ukrainakriget skulle kunna leda till recession i världsekonomin.

"Den globala tillväxten har avtagit i en sådan utsträckning att den globala ekonomin är farligt nära att falla in i en recession", skriver Världsbanken i sin rapport.

För 2024 ser Världsbanken en tillväxt på 2,7 procent, vilket är 0,3 procentenheter lägre än den tidigare prognosen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons