Nyheter24
Annons

Indiskt bolag köper 470 plan i jätteaffär

Publicerad: 14 feb. 2023, kl. 22:31
Air Indias affär med Boeing inkluderar bland annat 190 exemplar av 737 Max. Arkivbild. Foto: TT

Ämne:

TT

Air India – som är största indiska bolag för internationella flygresor – köper 220 plan från Boeing i en affär värd 34 miljarder dollar och 250 plan från Airbus. Hur mycket Airbus-affären är värd är ännu okänt.

För Boeing är det den tredje största affären hittills sett till dollarvärdet och den andra största sett till mängden plan.

USA:s president Joe Biden säger i ett uttalande att affären kommer att ge sysselsättning motsvarande en miljon amerikanska jobb i 44 delstater.

För Air India är satsningen ett sätt att förnya företaget och modernisera flygflottan i kampen mot lågprisbolagen.

— Indien kommer att bli världens tredje största marknad i flygsektorn, sade premiärminister Narendra Modi på en videokonferens på tisdagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons